IMÁM GARBÍ. Žena priznáva, že jej manžel bol bojovníkom Islamského štátu. Opustila ho po tom, ako sa ho márne snažila presvedčiť, aby z teroristickej skupiny odišiel. Pred týždňom zobrala svojich šesť detí a cez frontovú líniu prešla na územie pod kontrolou irackej armády.
Žena skončila južne od Mosulu, v tábore pre ľudí, ktorí sa nedávno ocitli na úteku. Dozerajú na ňu ozbrojení muži, v stane nemá jedlo ani elektrinu, deti sa hrajú v prachu. Jej útek vyzerá ako začiatok nového trápenia.

Domov ju nepustia
Tábor stojí kúsok od jej rodnej dediny, ale domov ju nepustia. Minimálne dovtedy, kým sa neskončí séria výsluchov o jej minulosti a aktivitách manžela, ktorého podľa vlastných slov nevidela niekoľko mesiacov. Aj keby nakoniec dostala povolenie odísť, nie je isté, že v rodnej dedine ešte bude pre ňu miesto. Alebo v celom Iraku.
Tisíce ľudí, ktorí prežili posledné dva roky pod nadvládou Islamského štátu, začali utekať zo svojich dedín, keď sa iracké jednotky začali v posledných týždňoch približovať k Mosulu. Ofenzívu spustila iracká armáda aj s milíciami, kurdskými jednotkami a s podporou západných spojencov minulý pondelok.
Až teraz môžu ľudia na úteku slobodne rozpovedať príbehy plné utrpenia a útekov, pri ktorých šlo o život.
Väčšinu z utekajúcich, takzvaných vnútorných presídlencov, teda ľudí, ktorí museli opustiť svoje domovy, ale neopustili vlasť, tvoria sunnitskí moslimovia, no ani teraz ešte nemôžu celkom oslavovať. Čelia otázkam úradov aj celej krajiny o ich živote po boku sunnitských militantov a o ich napojení, či už skutočnom, alebo údajnom, na džihádistov.
To, ako sa k nim teraz bude správať prevažne šiitská vláda, sa považuje za kľúčový bod obnovenia dôvery sunnitov vo vládu, ktorá dosiahla svoje dno pred dvoma rokmi.
Klesla tak hlboko, že niektorí sunniti vo svojich mestách a dedinách vítali militantov. Boli síce teroristi, ale ich.

Mučenie a vraždenie
Na iných územiach, ktoré v poslednom roku oslobodili od Islamského štátu, mužov a chlapcov preverujú aj mesiace, pričom ľudskoprávne organizácie hovoria o popravách, mučení či mimosúdnom zatýkaní ľudí.