LONDÝN. Škótska líderka Nicola Sturgeonová varovala v pondelok britskú premiérku Theresu Mayovú pred možným novým referendom o odchode Škótska z Británie, ak sa nebude prihliadať na to, že škótski voliči sa v plebiscite z 23. júna vyslovili za zotrvanie Británie v EÚ. Informovala o tom spravodajská televízia BBC.

Frustrujúce rozhovory
O otázke odchodu Británie z Európskej únie dnes v sídle britských premiérov na londýnskej Downing Street 10 rokovali okrem Surgeonovej a Mayovej aj premiéri Walesu Carwyn Jones a Severného Írska Arlene Fosterová. Išlo o prvé takéto stretnutie od roku 2014.
"Mali sme úprimnú výmenu názorov. Musím však priznať, že z veľkej časti to bolo mimoriadne frustrujúce stretnutie," povedala po rozhovoroch štyroch premiérov Sturgeonová a dodala, že Škótsko sa bude usilovať o "flexibilný" brexit, čo by znamenalo, že by si chcelo zachovať prístup k európskemu jednotnému trhu, aj keď ostatné súčasti Spojeného kráľovstva z neho vystúpia.
Na základe "tvrdého" brexitu, ku ktorému sa prikláňa Mayová, by Británia prišla o výhodu voľného obchodu s ostatnými 27 členskými štátmi EÚ výmenou za prísnejšie prisťahovalecké zákony.

Brexit začne v marci
Britská premiérka pred časom uviedla, že Británia do konca marca aktivuje článok 50 Lisabonskej dohody, čím sa oficiálne začne dvojročný proces odchodu Británie z EÚ.
V referende, ktoré sa konalo 23. júna, rozhodli britskí voliči o odchode Británie z EÚ. Zatiaľ čo voliči v Anglicku a Walese zahlasovali tesnou väčšinou za brexit, Škóti a Severní Íri boli rozhodne proti.
V júnovom plebiscite až 62 percent Škótov - na rozdiel od väčšiny britských voličov - hlasovalo za zotrvanie Spojeného kráľovstva v EÚ.
K výraznejšiemu posilneniu tábora stúpencov škótskej nezávislosti napriek tomu nedošlo: tesná väčšina voličov stále podporuje zotrvanie v Británii.
Loading
...

Turné po metropolách EÚ
Hlavný vyjednávač Európskej komisie (EK) pre brexit Michel Barnier v pondelok v rámci svojho turné po metropolách 27 členských krajín EÚ, zameraného na politické konzultácie o odchode Británie z únie, navštívil Luxembursko, kde rokoval s tamojším premiérom Xavierom Bettelom.
"Konzultácie sú v plnom prúde", uviedol vo vyhlásení bývalý francúzsky eurokomisár pre vnútorný trh a finančné služby.
Barnier po rokovaniach s Bettelom uviedol, že Luxembursko má záujem na rokovaniach o brexite z mnohých dôvodov; predovšetkým sa však zaujíma o aspekty finančného trhu, ktoré sú spojené s brexitom.
Luxemburské veľkovojvodstvo si nechce nechať uniknúť príležitosti črtajúce sa pre jeho finančný trh po odchode Británie z EÚ.

Bankový sektor Luxemburska sa už pripravuje na príchod nových bánk, najmä na tie z krajín mimo EÚ, ktoré teraz sídlia v Londýne.
Hovorí sa najmä o finančných inštitúciách zo Spojených štátov, Austrálie, Kanady, Švajčiarska a Turecka.
Barnier pokračuje na svojom turné v Štrasburgu, kde práve prebieha plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu.
V utorok má na programe stretnutie s europoslancami s "kľúčovou zodpovednosťou". Zo Štrasburgu odcestuje do Chorvátska.
Vyjednávač EK pre brexit sa svojej funkcie ujal 1. októbra a dal si záväzok, že do konca roka navštívi 27 metropol krajín EÚ, aby si urobil obraz o tom ako si členské krajiny predstavujú rokovania o brexite a čo od tohto procesu očakávajú.
Barnier upozornil, že o svojich zisteniach bude informovať až po skončení konzultácií so všetkými 27 krajinami.