BRUSEL, BRATISLAVA. Má len tri a pol milióna obyvateľov, nepatrí medzi suverénne štáty, a nie je teda členom Európskej únie. Napriek tomu belgický región Valónsko blokuje polmiliardovú Úniu, ktorá chce otvoriť svoj trh Kanade.
A nechystá sa ustúpiť.
Tvrdohlavosťou valónskej vlády sa v posledných dňoch zdôvodňuje mnohé. Aj fakt, že na stretnutí európskych lídrov vo štvrtok nevyšiel čas na poriadnu diskusiu o brexite, hoci tam prvýkrát prišla britská premiérka Theresa Mayová. Namiesto toho sa riešila obchodná dohoda.
Môže aj za slzy kanadskej ministerky obchodu Chrystie Freelandovej, ktorá si v piatok vo Valónsku uvedomila, že jej práca bola zbytočná a pred novinármi len ťažko zadržiavala plač. No najdôležitejšie je, že dohoda CETA o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Kanadou, ktorú mali podpísať na štvrtkovom summite, platiť nezačne.

Odoláva lídrom
Nezmenila to ani snaha európskych lídrov, ktorí dali Belgicku ultimátum do konca pondelka, aby si problém vyriešili. Od belgického premiéra Charlesa Michela chcel predseda Európskej rady Donald Tusk jednoznačnú odpoveď na otázku – bude môcť vo štvrtok podpísať dohodu s Kanadou?
Bez podpisu všetkých členov totiž nemôže Únia dohodu prijať. A Michel mu už odpovedal – po stretnutí s valónskymi lídrami odkázal, že dohodu podpísať nemôže.
Valónskej vláde na čele so socialistom Paulom Magnettom sa nepáči, že Európa sa snaží naňho tlačiť. Nechce ísť cestou Írska, ktoré po prvom neúspešnom referende o Lisabonskej zmluve v roku 2008 pod tlakom Bruselu ľudové hlasovanie o rok zopakovalo.
V slovenskom parlamente zasa pre euroval padla v roku 2011 vláda a poslanci ho schválili až v opakovanom hlasovaní.
„Ultimátum nie je v súlade s vykonávaním demokratických práv,“ vyhlásil ešte v nedeľu podľa portálu Politico. Európu zrejme čakajú ďalšie zdĺhavé rokovania, keďže od dohody nechce nikto úplne ustúpiť.
Rokovať, ale otvorene
Všetko však nemusí byť stratené.