
Do amerických prezidentských volieb zostávajú približne dva týždne. Kto sa podľa vás stane novým šéfom Bieleho domu?
„Podľa prieskumov a predpovedí, ktoré máme k dispozícii, matematika jednoznačne favorizuje Hillary Clintonovú.“
V prieskumoch Clintonová mierne vedie, podľa volebných predpovedí má však viac ako 80-percentnú šancu na víťazstvo. Robenie predikcií je pomerne komplikovaná vec. Ako táto metóda funguje?
„Predpovede kombinujú množstvo rôznych celonárodných prieskumov, ale takisto aj prieskumy v jednotlivých štátoch. Vychádzajú z rôznych možností. Najskôr sa zoberie celonárodný prieskum, napríklad len na vzorke tisíc ľudí, aby sa zistilo, koho vo všeobecnosti voliči preferujú. Potom sa robia prieskumy aj v jednotlivých štátoch USA, najmä v takzvaných battleground states. V niektorých sa nerobia žiadne, lebo je tam viac-menej jasné, že vyhrá buď republikán, alebo demokrat. Takže keď si skombinujete celonárodné prieskumy s prieskumami v štátoch, ktoré rozhodnú, pozeráte sa nielen na ich výsledky, ale aj na trendy. Teda napríklad, že niekomu sa zvyšuje popularita.“

Čo je hlavným dôvodom, že pre väčšinu amerických štátov platí, že sú buď stabilne republikánske, demokratické, alebo nerozhodnuté?
"Ten dôvod je v podstate demografický. S tým súvisí rozdelenie voličov medzi demokratických a republikánskych v danom štáte. Máte tiež nezávislých voličov, ale u nich tiež platí, že napokon majú tendenciu voliť niektorú z dvoch hlavných strán. Takže je to vlastne jednoduchá matematika v kombinácii s demografiou. Napríklad v Ohiu, ktorý patrí medzi takzvané nerozhodnuté štáty, majú veľké mestá tendenciu voliť demokratov, vidiek a predmestia zase najmä republikánov. Ale pomer medzi vidiekom a mestami je tam približne pol na pol a aj preto je Ohio battleground state."