ANKARA, BRATISLAVA. Dodávajú ich do predajní ako Marks and Spencer, Zara či Mango. Všetky módne reťazce pritom tvrdia, že pracovníci v ich fabrikách zarábajú férové sumy a pracujú v dôstojných podmienkach. Nie je to však celkom pravda.
Reportérom programu Panorama televíznej stanice BBC sa podarilo zistiť, že vo viacerých tureckých továrňach na výrobu textilu pracujú sýrski utečenci a aj deti.
Mnohí pracujú za menej ako libru (1,12 eura) na hodinu, čo je menej ako turecká minimálna mzda, a platí ich sprostredkovateľ, ktorý ich najal z ulice.
„Ak sa niečo stane sýrskemu utečencovi, vyhodia ho ako handru,“ hovorí jeden z utečencov pre BBC. Niektorí z pracovníkov mali len pätnásť rokov a denne pracovali viac ako dvanásť hodín.

Nevedia, čo sa deje vo fabrikách
Reťazce pritom tvrdia, že svoje dodávateľské siete kontrolujú a dávajú si pozor, aby netolerovali zneužívanie detskej práce. Aj samotný Marks and Spencer začal vydávať správu týkajúcu sa dodržiavania ľudských práv ich dodávateľmi.
Problémom je však často malá transparentnosť vo fabrikách – nielen v Turecku, ale napríklad aj v Bangladéši či v Číne. Nie vždy sa dá zistiť, z ktorej konkrétnej továrne kus oblečenia vyšiel, pôvod zahmlieva komplikovaná sieť dodávateľov.
V Turecku sa podľa BBC začalo vyrábať viac textilu, pretože je bližšie k Európe a stíha sa tak pokryť veľký dopyt na poslednú chvíľu. Sýrski utečenci v továrňach však nemajú pracovné povolenia.
Internetový predajca Asos vo svojej dodávateľskej fabrike našiel jedenástich dospelých Sýrčanov a tri deti. Deťom chcú teraz zaplatiť príspevok na školu a dospelým dostatočnú mzdu, kým si nenájdu legálnu prácu.
Loading
...
Nič nezmenia
Spoločnosti ako Zara a Mango tvrdia, že inšpekcie v továrňach im pomáhajú vyhýbať sa takýmto prípadom. Napriek tomu v jednej z ich fabrík utečenci sprejovali na rifle nebezpečný lak a to bez toho, aby dostali akékoľvek ochranné masky či odevy.
Pre mnohých utečencov je to však aspoň nejaká práca. „Hovoria o žalostných platoch a hrozných pracovných podmienkach. Vedia, že ich zneužívajú, no tiež vedia, že s tým nič nemôžu urobiť,“ dodáva reportér BBC Darragh MacIntyre.