LONDÝN, BRATISLAVA. Bývalý britský premiér Tony Blair stihol za prvých sto dní mnohé – nezávislosť Národnej banky, odškodnenie vojnových veteránov, zníženie daní na palivá. „A na stý deň sme oddychovali,“ napísal vo svojej autobiografii A Journey o tom, ako odletel na dovolenku do Toskánska.
Súčasná britská premiérka Theresa Mayová po sto dňoch čas na oddych nemala – v Bruseli v piatok prvýkrát rokovala o tom, ako bude Británia opúšťať Európsku úniu.
Od európskych partnerov si však milé privítanie neužila – mnohí ju počúvali, no neukázali ochotu o niečom vyjednávať. Pre Mayovú to znamená, že brexit môže byť ťažší, ako to voličom sľúbila.
Viac nenávisti

Pár týždňov pred júnovým referendom o odchode Británie z EÚ bola Mayová podporovateľkou tábora za zotrvanie.
Hneď po nástupe do funkcie sa však jasne priklonila k druhému táboru: „Brexit znamená brexit. Nebudú žiadne snahy zostať v EÚ, dostať sa späť zadnými dvierkami a nebude ani druhé referendum,“ povedala v júli.
Kým Mayovej sa darí získať si popularitu voličov z nižších vrstiev, sklamanie z referenda stále u časti populácie cítiť. Podľa Európskej komisie proti rasizmu a netolerancii brexit výrazne posilnil xenofóbne nálady v krajine – zvýšil sa počet útokov proti moslimom, ale napríklad aj Poliakom.
Chladný Brusel
Po sto dňoch Mayovej vlády je však stále nejasné, ako bude odchod Británie vyzerať a či Brusel pripustí „tvrdú“ alebo „jemnú“ alternatívu brexitu.
Mayovú viacerí kritizujú za to, že výraznejšie nevysvetľuje, čo chce vlastne s brexitom dosiahnuť.
„Mlčanie nie je stratégia,“ hovorí pre Euractiv.com Hannah Whiteová z Inštitútu pre vládu. Nedostatok informácií podľa nej najmä zástancov zotrvania v EÚ skôr hnevá a Mayová len veľmi obmedzene hovorí o rokovaniach v Bruseli.
Tie piatkové ukázali, že s britskou premiérkou európski partneri veľmi rokovať nechcú. "Žiadne vyjednávania nebudú, kým Británia nespustí článok 50. Preto sme o brexite nediskutovali," odkázal po stretnutí šéf Európskej rady Donal Tusk. Brusel totiž odmieta požiadavku Británie, ktorá chce obmedziť imigráciu, no súčasne aj udržať voľný trh.
Podľa magazínu Politico Únia už naznačila Mayovej, že nech hocičo povie, karty v tejto vyjednávacej hre drží v rukách Brusel. Mayová preto doteraz špecifikovala len to, že aktivuje článok 50 Lisabonskej zmluvy na jar.
Európski diplomati sa podľa serveru Politico pripravujú aj na to, že vyjednávania môžu prekročiť sľúbené dva roky a Británia sa nemusí s Bruselom dohodnúť.
Neukázala karty

Premiérka napriek tomu drží tvrdú líniu. O pevnej ruke vo vláde hovoria aj jej ministri – kým Cameron s niektorými rokoval neformálnejšie, Mayová si potrpí na autoritu a hierarchiu.
Dôležité podľa BBC bude, či sa jej podarí preklenúť rozdielne názory ministrov na brexit – niektorí preferujú jemnejšiu verziu s ústupkami, iní bojujú za tvrdý odchod.
Mayová však podľa komentátora denníka Guardian Rafaela Behra priniesla pocit stability v čase, keď krajina mohla upadať do chaosu. Slabá opozícia jej zase dala šancu ukázať svoju autoritu.
Jej politickí partneri pritom oceňujú nejasnosti okolo brexitu – sami totiž netušia, ako sa k vzniknutej situácii postaviť. „Konzervatívni politici, kancelári aj voliči s jej prístupom súhlasia: ako dobrý hráč pokru svoje karty ešte neukázala,“ píše pre Guardian konzervatívna regionálna politička Delyth Milesová.