Paríž 15. marca (TASR) - Na žiadosť vyšetrovacích sudcov, ktorí sa zaoberajú predajom zbraní do Angoly, francúzska polícia minulý týždeň na ministerstve financií urobila kontrolu spisov a vypočula viacero zamestnancov rezortu. Informoval o tom dnes v Paríži zdroj blízky justičným orgánom.
Sudcovia sa zaujímajú hlavne o fiškálny spis obchodníka so zbraňami Pierra Falcona, ktorý je od 1. decembra 2000 vo vyšetrovacej väzbe. Do aféry je zapletený aj poradca bývalého francúzskeho prezidenta Francoisa Mitterranda Jacques Attali, ktorý mal údajne tlačiť na ministra zahraničných vecí Huberta Védrina, aby využil svoj vplyv na ministerstve financií vo Falconov prospech.
Minulý piatok sa uskutočnila prehliadka aj na ministerstve zahraničných vecí v Paríži, kde polícia okrem iného zhabala odkazy Falconovho advokáta Alaina Guillouxa pre Védrina. Minister však údajne nepodnikol žiaden z advokátom žiadaných krokov a nikdy za Falcona v jeho veci neintervenoval. Akúkoľvek intervenciu v kauze Falcone vylúčil aj bývalý minister hospodárstva Dominique Strauss-Kahn.
Francúzsky obchodník so zbraňami Jean-Francois Clarisse dnes na stránkach denníka Le Figaro vysvetľuje, ako sa Falcone dostal do obchodu so zbraňami s Angolou: v novembri 1992 sa prímerie medzi povstalcami Národného zväzu za úplné oslobodenie Angoly (UNITA) a vládnymi jednotkami Ľudového hnutia za oslobodenie Angoly (MPLA) v Luande porušilo. Angolský prezident Edouardo Dos Santos sa stretol s Pennom a požiadal ho o stravu a zbrane za ropu. Penne súhlasil, s výnimkou zbraní, aspoň oficiálne, povedal Clarisse. Francúzsky prezidentský palác sa potom prostredníctvom aktivistu Socialistickej strany (PS) Jeana-Bernarda Curiala, a podľa názoru Clarissa aj prostredníctvom prezidentovho syna Jeana-Christopha Mitterranda obrátil na Falcona.
Jean-Francois Clarisse je obchodník, ktorý sa dostal do kontaktu s Pierrom Falconom a Arkadijom Gajdamakom, dvoma kľúčovými postavami v afére predaja zbraní do Angoly v rokoch 1993-94. Clarissa vypočúvali minulý týždeň vyše 11 hodín ako svedka vyšetrovatelia finančnej polície, uvádza Le Figaro.
Clarisse pracoval s Angolou, Ruskom, Juhosláviou, Poľskom, Chile a podobne, uvádza denník.
V afére predaja zbraní do Angoly francúzska justícia vyšetruje aj vysokopostavených politikov: Mitterranda, vypočúvala Attaliho, v uplynulých dňoch vykonala prehliadku ministerstva zahraničných vecí a pracovne ministra Huberta Védrina.
V tejto afére predaja zbraní francúzske médiá spomínajú aj slovenský zbrojársky podnik ZŤS OSOS, za ktorý sa podľa francúzskeho daňového úradu skrývajú Pierre Falcone a Arkadij Gajdamak.
V rokoch 1993-94 kúpila Angola z bývalého ZSSR zbrane a techniku za vyše 500 miliónov dolárov. Platba za ne išla cez účet parížskej banky Paribas, ktorý otvorila spoločnosť ZŤS OSOS.