BRUSEL. Sankcie Európskej únie voči Rusku sú nezmyselné a nefungujú. Uviedol to predseda vlády SR Robert Fico po skončení summitu EÚ v Bruseli pri hodnotení rokovaní v oblasti zahraničných vzťahov.
Nerozbíja jednotu Únie
Premiér pripomenul, že lídri sa v tejto oblasti venovali hlavne situácii na Ukrajine a v Sýrii. V tejto súvislosti zopakoval, že sankcie voči Rusku sú nezmyselné a nefungujú, čo podľa neho na summite tvrdili viacerí premiéri s poukázaním na to, že sankcie vážne poškodili ich ekonomiky.
Dodal, že vzájomný obchod SR s Ruskou federáciou sa znížil o 30 percent, ako však priznal, nie je to len v dôsledku sankcií, aj keď tie mali určitý vplyv na vzájomný obchod.
"Pýtam sa, či to má logiku, keď sa navzájom sankcionujeme a pritom sa vôbec nemení postoj sankcionovaného k témam, ktoré sú predmetom trestania," zhodnotil situáciu.
Fico upozornil, že nepatrí k politikom, ktorí rozbíjajú jednotu Únie, a preto vždy v Bruseli, kde povie svoj názor, podporí jednotnú pozíciu, pretože pre Slovensko je dôležitá jednota Európy a kto nie je proeurópsky, ide proti národným záujmom.

Premiér s odkazom na Ukrajinu kritizoval dvojaký meter Európanov, keď na jednej strane EÚ chce pomáhať Ukrajine a na strane druhej vznikajú projekty ako Nord Stream 2, ktorý by ročne pripravil Ukrajinu o najmenej tri miliardy eur.
Dianie v Sýrii je podľa Fica šancou pre EÚ, aby sa ukázala ako rozhodný hráč, najmä v čase, keď sú USA viazané prezidentskými voľbami, Bezpečnostná rada OSN je "nefunkčná" a do deja sa zapája Rusko.
"Nemôžeme dať od toho ruky preč," skonštatoval.
Rusko postoj nezmenilo
Upozornil, že závery Európskej rady vyzývajú na prísne trestanie osôb, ktoré páchajú vojnové zločiny, na sankcionovanie osôb a skupín, ktoré porušujú medzinárodné právo a je tu aj záväzok EÚ sledovať situáciu v Aleppe, kde dochádza k útokom a obetiam spomedzi civilistov.
Na otázku, ako vníma závery Európskej rady, podľa ktorých je medzi spojencami sýrskej vlády vinnými za útoky na Aleppo menované Rusko, Fico uviedol, že je tu "zvláštna situácia". Keďže medzinárodný boj proti terorizmu a Islamskému štátu nie je možný bez ruskej účasti, pričom v rámci tohto boja dochádza na všetkých stranách k vedľajším stratám a usmrcovaniu civilistov.
"Je ťažké odpovedať, či krajina, ktorá sa zúčastňuje na boji proti terorizmu, má byť kvôli tomu sankcionovaná," upozornil premiér.
A zopakoval, že dnes je už jasné, že sankcie EÚ voči Moskve kvôli dianiu na Ukrajine nezmenili postoj Ruska.
Zablokovali dohodu s Kanadou
Vnútropolitické problémy v členských štátoch EÚ začínajú hýbať celou Európou, povedal v súvislosti s valónskym blokovaním prijatia obchodnej dohody CETA Robert Fico. Napriek tomu stále vidí priestor na rokovania a uzavretie kompromisu a pripustil, že summit EÚ-Kanada, na ktorom malo dôjsť k podpisu dohody, by sa mohol posunúť.
"Európska únia urobila všetko, čo bolo treba. Na tomto všetkom je zvláštne, že tí, čo majú zodpovednosť v krajinách, nemajú výhrady k textu dohody," povedal Fico o dohode CETA.
Tá bola hlavnou témou summitu lídrov EÚ. Premiér ocenil aj korektnosť a trpezlivosť Kanady, ktorá preukázala veľký záujem, aby sa dohoda uzavrela.
Blokovanie dohody Valónskom označil za štandardný vnútropolitický boj a dodal, že "stále teraz krúti svetom jedna regionálna vláda". V súvislosti s rozdielnymi názorom belgickej federálnej vlády a Valónska na CETA uviedol: "Bohužiaľ, ukazuje sa, že nie všetko má každý pod kontrolou."

Pred aj počas summitu pokračovali rokovania valónskej vlády s Európskou komisiou. Valónsky premiér Paul Magnette v piatok rokoval aj s kanadskou ministerkou obchodu Chrystiou Freelandovou.
Magnette skonštatoval, že rokovania boli prínosné, ale stále nevyriešili sporné body. Valónsku na dohode prekáža mechanizmus medzinárodnej arbitráže a obáva sa nepriaznivých dôsledkov CETA v sociálnej a environmentálnej oblasti.
Rokovania s valónskou vládou o obchodnej dohode CETA sa skončili neúspechom. Vyhlásila to kanadská ministerka obchodu. Informáciu priniesla belgická televízia a rádio RTBF.
Kanadská ministerka vyjadrila sklamanie a rokovania označila za premárnenú príležitosť. Do Belgicka ju pozval predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, ktorý sa nádejal, že zodpovie Valónsku otázky a nejasnosti týkajúce sa dohody CETA.
Obchodnú dohodu s Kanadou podporujú všetky členské štáty Únie, ale zablokovalo ju minulý týždeň rozhodnutie regionálneho valónskeho parlamentu. Belgicko potrebuje na podpis dohody súhlas regionálnych parlamentov.
Navrhuje "efektívnu solidaritu"
Vždy, keď otvoríme otázku migračných kvót, zatrasie sa celá miestnosť, pretože stále neexistuje zhoda na tom, ako pokračovať do budúcnosti. Takto Fico opísal rokovania o migrácii po summite.
Fico považuje súčasný systém povinných kvót za "politicky mŕtvy". Má ambíciu patovú situáciu vyriešiť predložením alternatívneho návrhu reformy únijného azylového systému.
Nazval ho "efektívna solidarita", ale odmietol prezradiť podrobnosti návrhu. Zatiaľ povedal len to, že chce pri migračnej kríze presadiť riešenie založené na dobrovoľnosti.
"Každý mesiac prichádza podľa Angely Merkelovej do Nemecka 14- až 16-tisíc utečencov," uviedol Fico s tým, že je to stále pomerne vysoké číslo, hoci sa ho podarilo oproti minulému roku znížiť. Ocenil pokrok, ktorý nastal pri ochrane vonkajších hraníc Únie, pomohla aj migračná dohoda s Tureckom.
Vo štvrtok o návrhu azylovej reformy hovoril s nemeckou kancelárkou a avizoval, že ho predloží počas budúceho týždňa.
Predseda vlády chce, aby sa slovenský návrh azylovej reformy stal po budúcom summite Európskej rady v decembri predmetom politických rokovaní. Nevylúčil, že sa preň dovtedy pokúsi získať podporu jednotlivých lídrov EÚ.