WASHINGTON. Spolupracovníka americkej Národnej agentúry pre bezpečnosť (NSA) Harolda Martina obvinili z krádeže obrovského množstva tajných dokumentov, ktoré zhromažďoval dvadsať rokov.
Vo štvrtok o tom informoval denník The Wall Street Journal s odvolaním na zdroje z americkej justície. Podľa niektorých informácií môže ísť o najväčší únik utajovaných informácií v dejinách USA.

Nemáte dôkaz
Martin bol zamestnancom konzultačnej agentúry Booz Allen Hamilton, pre ktorú pracoval aj Edward Snowden, ktorý sa teraz ukrýva v Rusku.
"Neexistuje dôkaz, že chcel krajinu zradiť," uvádzajú Martinovi právni zástupcovia vo vyhlásení súdu, v ktorom tiež požadujú umožnenie stíhania ich klienta na slobode. Zdôraznili, že útek nehrozí, keďže ich klient nevlastní platný pas.
Martin, ktorého majú súdiť podľa zákona o špionáži, získaval tajné informácie z rôznych vládnych agentúr či federálnych prokuratúr, napísal americký denník.
Jeho motív a ani to, či predával, prípadne zamýšľal predávať informácie niekomu inému, nie je známy.
Celkové množstvo ukradnutých dát dosahuje obrovský objem - najmenej päťdesiat terabajtov. Vyšetrovatelia označili rozsah Martinovej trestnej činnosti za "vyrážajúci dych".
Loading
...
Prísne tajný dokument
Medzi ukradnutými materiálmi je prísne tajný dokument o operatívnych plánoch proti nepriateľom USA a ich spojencov, uviedol The Wall Street Journal s odkazom na prokuratúru.
Tento dokument navyše obsahuje varovanie napísané veľkými písmenami o tom, že informácie v textu sú mimoriadne citlivé, preto je nutné k nim obmedziť prístup len na tých pracovníkov, ktorí sa bez znalosti týchto dát nezaobídu.
Iný dokument, ktorý vyšetrovatelia našli v Martinovom aute, bol ručne písaným popisom tajných počítačových systémov NSA. Bol v ňom tiež podrobný výpočet tajných technických operácií.
Päťdesiatjedenročného Martina zatkli už v auguste a o jeho zadržaní sa vedelo. Pôvodne sa ale predpokladalo, že zo svojho pracoviska vyniesol podstatne menší balík dát. Martin má ako zamestnanec najatý federálnou vládou previerku pre najvyšší stupeň utajenia.

Zapieral, zapieral, zapieral
V rámci zákona o špionáži bol Martin obvinený z niekoľkých trestných činov, okrem iného z krádeže utajovaných informácií. Za každé z obvinení môže dostať trest až desať rokov vo väzení.
Pri výsluchu pred zadržaním Martin odmietol, že by tajné materiály vynášal, po konfrontácii s konkrétnymi dokumentmi sa priznal.
Prístup k dôverným informáciám získal v roku 1996 ako rezervista námorníctva a od tej doby si ho udržal vďaka zamestnaniu, postupne totiž pracoval pre sedem súkromných dodávateľských firiem, ktoré mali zmluvy s federálnymi úradmi.
Zariadenia, ktoré Martinovi zabavili, dokazujú, že používal sofistikované šifrovacie metódy, a tiež programy, ktoré nevyžadovali inštaláciu, a ktoré fungovali vďaka anonymnému internetovému pripojeniu.
Dokázal prekonať drahé systémy
Podľa vyšetrovateľov Martin dokázal prekonať neuveriteľné množstvo drahých bezpečnostných kontrolných systémov a vo vykrádaných počítačoch nezanechával žiadne digitálne stopy svojich činov.
Martin je rovnako podozrivý, že v auguste na internete zverejnil vysoko dôverné hackovacie programy NSA, no vyšetrovatelia podľa The Washington Post presvedčivé dôkazy zatiaľ nemajú.
Počas domových prehliadok našli agenti Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) v Martinovom dome desať strelných zbraní, z ktorých boli len dve registrované.
Na konci júla si Martin kúpil Chevrolet Caprice v zvláštnej kriminalistickej výbave, ktorá nie je dostupná pre verejnosť. V aute našli nabitú zbraň.
Martinovu manželku Deborah podľa The Washington Post nájdený arzenál zbraní šokoval a požiadala FBI o jeho zabavenie, pretože sa obávala, že by zbrane mohol manžel využiť pri pokuse o samovraždu.
Najväčšie úniky dát
WikiLeaks
Projekt WikiLeaks vznikol v roku 2006. V roku 2010 sprístupnil tajné americké dokumenty o vojne v Iraku i Afganistane. Jeho spoluzakladateľovi a šéfeditorovi Julianovi Assangeovi sa podarilo doteraz zhromaždiť 1,2 milióna dokumentov o objeme 1,7 gigabytov . Tento rok v októbri WikiLeaks napríklad odhalili súkromné e-maily vedúcich činiteľov Demokratickej strany.
EDWARD SNOWDEN
Bývalý konzultant NSA a bývalý zamestnanec CIA Edward Snowden zverejnil v roku 2013 množstvo utajovaných informácií, ktoré odhalili značný rozsah americkej elektronickej a telefónnej špionáže. Monitorovanie sa týkalo desiatok miliónov Američanov aj vysokých politikov iných krajín, napríklad nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.
OFFSHORE leaks
Tento únik informácií, zverejnený v apríli 2013, odhalil totožnosť tisícov majiteľov anonymného majetku na Britských Panenských ostrovoch. Sú medzi nimi aj vysokí politickí predstavitelia aj milionári zapletení do podvodov.
LUXLEAKS
Aféra okolo nadštandardných dohôd v Luxembursku, vďaka ktorým veľké spoločnosti ušetrili miliardy eur na daniach, sa rozhorela v novembri 2014.
SWISS leaks
Švajčiarska vetva britskej banky HSBC dlhé roky pomáhala svojim bohatým klientom vyhýbať sa plateniu daní a spravovala čierne kontá desiatkam tisícom zákazníkov z celého sveta, vrátane zločincov a obchodníkov so zbraňami, ale aj známych podnikateľov, politikov a celebrít.
PANAMA PAPERS
Niekoľko popredných svetových médií začalo tento rok 3. apríla zverejňovať dokumenty panamskej právne firmy Mossack Fonseca, z ktorých vyplynulo, že firma pomáhala svojim klientom čo najefektívnejšie sa vyhnúť plateniu daní či legalizovať zisky z nelegálnej činnosti. Dokumenty sa týkajú 214.000 subjektov z 200 krajín sveta.