BRUSEL. Prvý deň rokovaní 28 národných lídrov na summite Európskej únie v Bruseli skončil v noci zo štvrtka na piatok krátko po prvej hodine rannej.
Predseda Európskej rady Donald Tusk pripomenul, že hlavnými témami boli migrácia, vzťahy s Ruskom a situácia v Sýrii.
Sankcie a ruská propaganda
Taliansky premiér Matteo Renzi v jednej z prvých reakcií po skončení rokovaní uviedol, že závery summitu EÚ vyzývajú na zastavenie násilia a nastolenie prímeria v severosýrskom meste Aleppo a na začatie politického dialógu, ktorý by Sýrii zabezpečil prechodné politické obdobie.
Podľa jeho slov EÚ zároveň ustúpila od plánov, o ktorých sa hovorilo pred summitom, že pripraví ďalšie sankcie pre Rusko za jeho vojnovú úlohu v Sýrii.
Tusk s odkazom na vzťahy EÚ s Ruskom upozornil, že národní lídri sú znepokojení dezinformačnými kampaňami ruskej strany, narúšaním vzdušného priestoru, kybernetickými útokmi a zasahovaním do vnútropolitických procesov v EÚ.
Rovnako aj spochybňovaním vyšetrovania tragédie letu MH17, kde lídri EÚ vyjadrili plnú podporu holandským vyšetrovateľom.
"Ruská stratégia je oslabiť EÚ," skonštatoval Tusk a dodal, že nie je v záujme EÚ zvyšovať napätie s Ruskom, únia však musí reagovať na to, čo sa deje.
O migrácii
Tusk na spoločnej tlačovej besede s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom pripomenul, že v oblasti migrácie zostávajú vysoké počty utečencov cez Stredomorie a preto sa posilňuje dialóg s piatimi africkými krajinami pôvodu migrantov (Senegalom, Mali, Nigerom, Nigérií a Etiópiou) ako zabezpečiť návratovú politiku pre nelegálnych migrantov.
Tusk dodal, že zlepšenie migračnej situácie vo východnom Stredomorí viedlo k diskusiám o návrate k plnému fungovaniu Schengenu bez dočasných kontrol na vnútorných hraniciach pri posilnení vonkajších hraníc únie.
Výzva na koniec útokov v Aleppe
Ohľadom situácie v Sýrii lídri EÚ podľa Tuska odsúdili útoky na civilné obyvateľstvo v Aleppe zo strany sýrskeho režimu a jeho spojencov, najmä Ruska.
EÚ vyzvala na okamžité ukončenie útokov a je pripravená použiť všetky možné páky, ak v Aleppe budú pokračovať "zverstvá".
Predseda Európskej rady pripomenul stanovisko britskej premiérky Theresy Mayovej, že Británia aktivuje článok 50 Lisabonskej zmluvy do konca marca, pričom zopakoval, že pri budúcich debatách o brexite zostávajú štyri základné slobody, vrátane slobody pohybu, pre EÚ nedeliteľné.
Mayová chce byť na neformálnych summitoch
Britská premiérka Theresa Mayová vyzvala svojich európskych kolegov, aby už neviedli ďalšie summity bez účasti Spojeného kráľovstva. Uviedol to európsky týždenník Politico vo svojom internetovom vydaní.
Politico s odvolaním sa na nemenovaného diplomata EÚ citoval Mayovú, podľa ktorej bude pre ňu ťažké prijímať veci, ktoré si 27 národní lídri dohodnú medzi sebou.
Britská premiérka údajne počas prvého dňa summitu EÚ prerušila prebiehajúcu diskusiu premiérov a prezidentov o migrácii a vyzvala svojich kolegov, aby už nepripravovali žiadne ďalšie stretnutia na vrcholovej úrovni s vylúčením Británie.
Predseda Európskej rady Donald Tusk však Mayovú upozornil, že boli dôvody na to, aby sa stretli iba lídri 27 krajín, s čím sa Londýn musí zmieriť.