BEJRÚT. Bývalý libanonský premiér Saad Harírí, ktorý vedie najväčší blok v parlamente, vo štvrtok oficiálne vyjadril podporu prezidenskej kandidatúre vedúceho kresťanského politika a silného spojenca hnutia Hizballáh. Mnohí dúfajú, že to ukončí 29-mesačné vákuum, kedy je Libanon bez prezidenta.
Oznámila to vo štvrtok tlačová agentúra AP.
Harírího podpora Michelovi Aúnovi pravdepodobne otvorí tomuto 81-ročnému politikovi cestu do prezidentského paláca a zvýši šance, že preňho bude hlasovať väčšina zo 128-členného parlamentu.
Od mája 2014 bez prezidenta
Podľa správ libanonských médií sa Harírí a Aún dohodli, že keď sa Aún stane prezidentom, poverí zostavením vlády Harírího.
Libanon je bez hlavy štáty od mája 2014, kedy sa skončil mandát prezidentovi Michelovi Sulajmánovi. Odvtedy sa parlament vyše 40-krát pokúšal zvoliť novú hlavu štátu, ale neúspešne.
Ďalšie zasadnutie parlamentu, na ktorom budú voliť prezidenta je naplánované na 31. októbra a bude už 46. od mája 2014. Ďalším kandidátom je Suleiman Franjieh - jeden z najsilnejších spojencov a osobný priateľ sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
Aún je kontroverzná osobnosť v libanonskej politike, hoci má silnú základňu podporovateľov medzi kresťanmi a šiitskymi moslimami. Ku koncu libanonskej občianskej vojny (1975-90) bol veliteľom armády a premiérom. Patril medzi najväčších nepriateľov Sýrie v Libanone a koncom 80. rokov viedol vojnu proti sýrskej armáde, v ktorej zahynuli a boli zranené tisíce ľudí.
Pravidlá rozdelenia postov
Po odchode Sýrie z Libanonu v roku 2005 sa Aún vrátil z exilu vo Francúzsku, zmieril sa s vedením Sýrie a navštívil Asada v Damasku, dodala AP.
Politický systém v Libanone stanovuje, aby prezident bol členom maronitskej cirkvi. Premiér musí byť príslušníkom sunnitskej a predseda parlamentu šiitskej vetvy islamu. V libanonskom parlamente musia mať kresťania a moslimovia paritne po 64 kresiel.