BRATISLAVA. Výstavou Za slobodu a nezávislosť s podtitulom Dva týždne slobody si Maďarsko pripomína revolučné udalosti spred 60 rokov.
Inštalovaná je v období slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie a na jej dnešnom otvorení v Dvorane Ministerstva kultúry SR, kde potrvá do 30. októbra.
Maďarič: Narušili vtedajší režim
Podľa ministra kultúry SR Mareka Maďariča bola revolúcia v roku 1956 veľmi významnou udalosťou v moderných dejinách Maďarska.
"Žiaľ, ukázalo sa, že ani otvorený boj Maďarov, ani masové štrajky Poliakov, ani reformné úsilie Čechov a Slovákov nedokázali zmeniť pomery za železnou oponou. Napriek tomu mali tieto zdvihy svoj obrovský význam, keďže postupne oslabovali a narúšali komunistický socialistický režim," povedal Maďarič.
Aj minister ľudských zdrojov Maďarska Zoltán Balogh vyzdvihol odvahu svojich rodákov v boji za slobodu. "Bolo to prvé ozbrojené povstanie proti okupantom v strednej Európe," konštatoval.
Státisíce odsunutých
Maďarská revolúcia trvala iba dva týždne, ale ohromila celý svet. Vypudila na povrch dlhé roky potláčané zúfalstvo a hnev obyvateľov.
Vzdáva hold budapeštianskym študentom, ktorí svojou demonštráciou a pochodom 23. októbra zneistili vládu. Tá nevedela, či to má podporiť alebo zakázať. No na druhý deň ráno sa sovietske vojská na maďarskom území sústredili v Budapešti a rázne zasiahli.
Expozícia Múzea Dom teroru okrem iných dokumentov uvádza počty usmrtených, ranených a odvlečených mladých ľudí do Sovietskeho zväzu ako vojnových zajatcov, aj to, že asi 200-tisíc osôb nútene opustilo vlasť. Jeden panel uvádza portréty a mená viac ako 60 mužov, ktorí boli zodpovední za nasadenie sovietskych vojsk.