
WASHINGTON. Odborníci aj jeho kolegovia z Republikánskej strany to spochybňujú, prezidentský kandidát Donald Trump v tom má jasno – ak 8. novembra prehrá voľby, určite budú zmanipulované.
Pod týmto pojmom chápe rôzne veci – konšpiráciu médií proti nemu, machinácie pri voličských registráciách, verí tiež tomu, že milióny mŕtvych ľudí budú hlasovať za demokratickú kandidátku Hillary Clintonovú.
Nie je v tom sám. Podľa prieskumu Washington Postu a ABC News z novembra si pritom až 46 percent registrovaných voličov myslí, že volebné podvody sa odohrávajú často. Odborníci pritom tvrdia, že vzhľadom na systém volieb je prakticky nemožné zmanipulovať ich.
Šanca, že niekto zmanipuluje voľby je podľa Wendy Weiserovej, z Brennanovho centra pre spravodlivosť menšia, ako že do niekoho udrie blesk.
Tu je niekoľko dôvodov, prečo je manipulácia volieb taká nepravdepodobná.

Čo presne by niekto musel urobiť, aby zmanipuloval voľby?
Celé by to muselo prebiehať vo veľkom meradle, na celoštátnej úrovni. Preto odborníci na volebné právo hovoria, že by to bolo extrémne náročné, ak nie nemožné. V Spojených štátoch je hlasovanie otvorený proces s viacerými krokmi, na každý z nich pritom dozerajú zástupcovia oboch hlavných strán.
Odborník kampane Chris Ashby zdôrazňuje, že hlasovanie sa odohráva vo verejných priestoroch, ako sú školské telocvične alebo komunitné centrá. „Nie sú tam žiadne skryté dvere ani utajené chodby,“ napísal nedávno.
Hlasovacie lístky, hlasovacie stroje a materiály súvisiace s voľbami sa zamykajú hneď po tom, ako dorazia na miesto hlasovania. Aj keď ich po voľbách odnášajú, sú zamknuté a zapečatené.
Vo väčšine okrskov sú pri voľbách pozorovatelia z oboch strán, ktorí dozerajú na problémové situáciu. Títo pozorovatelia kontrolujú aj komisiu pri spočítavaní hlasov.
Voliči využívajú zariadenia, ktoré sa verejne testujú a na ich funkčnosť dohliadajú straníci predstavitelia, hovorí Ashby. Po testoch sa zariadenie zamknú a zapečatia.
Ovplyvniť voľby by znamenalo, že demokrati aj republikáni, ktorých nominovali do volebnej komisie, spolupracujú, rovnako ako pozorovatelia nominovaní stranami. Spolupracovať by museli aj republikáni s demokratmi, ktorí dohliadajú na spočítavanie hlasov.
Republikánsky senátor Marco Rubio, ktorý chce tento rok obhájiť svoj post, už vyzval Trumpa, aby prestal hovoriť o zmanipulovaných voľbách. „V štáte Florida máme 67 okresov a každý organizuje svoje voľby. Sľubujem, vám, že sa tu neodohráva spiknutie 67 okresov, ktoré chcú zmanipulovať voľby,“ vyhlásil.

Aj on zdôraznil, že na priebeh hlasovania, dohliadajú i republikáni. „Za vyjadreniami o manipulácii volieb nie sú žiadne dôkazy,“ dodal.
FBI v utorok vydala vyhlásenia, podľa ktorého aj jeho agenti spolupracujú s miestnymi úradmi, aby zabezpečili spravodlivý proces. „FBI berie podozrenia z porušenia práva v súvislosti s voľbami vážne a vyzýva občanov, aby hlásili prípady zločinu pri voľbách,“ uvádza vyhlásenie.
Aj keby sa pri spočítavaní stala nejaká chyba, veľmi skoro ju odhalia, tvrdí Richard Hasen, odborník na volebné právo z Kalifornskej univerzity.
„Ak sa aj stane nejaká anomália, väčšinou ide o ľudskú chybu. Veľmi rýchlo ju odhalia a napravia,“ napísal Hasen v článku pre web Slate. „Väčšina pracovníkoch volebných komisií sú poctiví štátni zamestnanci, ktorí chcú, aby proces bol čo možno najtransparentnejší a vyvolával dôveru verejnosti.“
