BERLÍN, BRATISLAVA. Zbombardované a rozstrieľané domy, neutíchajúce útoky z oboch strán a územie, o ktorom nikto nevie, kto mu vlastne vládne. Ukončenie konfliktu na Ukrajine je aj rok a pol od podpísania druhej verzie Minských dohôd ďaleko.
Nič na tom nezmení ani stredajšia návšteva ruského prezidenta Vladimira Putina v Nemecku, vôbec prvá od obsadenia ukrajinského Krymu vo februári 2014.
O ukončení vojny na východnej Ukrajine bude Putin rokovať s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom aj s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom.
„Nemali by sme od toho čakať zázraky,“ naznačila Merkelová ešte pred schôdzkou.
Putin zas trvá na tom, že kým politické podmienky druhej dohody z Minska nebudú splnené, o žiadnej ďalšej dohode sa hovoriť nedá. Od začiatku tak naznačoval, že stretnutie v Berlíne veľké výsledky neprinesie.
“Prímerie celkom nefunguje, politický proces vôbec nie je dostačujúci. Ale Minsk je jediné, čo máme.
„
Pesimizmus neskrýval ani Porošenko. „Či som optimistický? Áno, som. Som optimistický, pokiaľ ide o ukrajinskú budúcnosť, ale nie v prípade stredajšej schôdzky.“
Naposledy nič nevyrokovali
Všetci štyria lídri sa v rovnakej zostave stretli naposledy pred rokom. Takzvaná normandská skupina, ktorej úlohou malo byť zastavenie vojny na Ukrajine, vtedy zasadla v Paríži.
Rozhovory trvali šestnásť hodín, nepriniesli takmer žiadny hmatateľný výsledok, čo bolo zjavné už z vystúpení ukrajinských a ruských predstaviteľov po ich skončení.
Stredajšie rokovania boli naplánované na štyri hodiny. Ich výsledok bol však podľa pozorovateľov jasný už vopred - žiadny. Novú dohodu nikto nechce a starú žiadna zo strán úplne nedodržiava.
„Nevidím žiadny plán B, plán A je jasný,“ vyhlásila francúzska veľvyslankyňa v Kyjeve Isabelle Dumontová.
Porošenko: Som pesimistický
V občianskej vojne na Ukrajine zomrelo za dva a pol roka asi 9600 obetí.