WASHINGTON. Konflikt Spojených štátov a Ruska je o niečo bližšie, no najmä šanca, že Američania zastavia vraždenie v Aleppe, sa výrazne zmenšila. Nereálna je aj bezletová zóna, kde by sa sýrski civilisti mohli skryť pred bombardovaním.
Toto všetko je dôsledkom nasadenia ruských systémov S-400 a S-300 spolu s ďalšími systémami striel krátkeho doletu.
Tie umožňujú Rusku od tohto mesiaca zostreliť lietadlá a strely s plochou dráhou letu vo vzdialenosti najmenej štyristo kilometrov od ruskej základne v západnej Sýrii. Pokrýva to prakticky celú Sýriu, veľkú časť Turecka, Izraela, Jordánska aj západného Stredomoria.
Američania a ich spojenci pritom už nad Sýriou lietajú, no zameriavajú sa najmä na pozície Islamského štátu. Do občianskej vojny vlády s povstalcami sa nezapájajú a teraz je šanca, že sa to zmení, ešte menšia.

Hrozba konfrontácie
Tým, že Rusko umiestnilo strely ako „hrozbu pred vojenským zásahom“ iných štátov v Sýrii, zvýšilo Rusko hrozbu konfrontácie, povedal v nedeľu americký minister zahraničných vecí John Kerry.
Aj keď vojenskí odborníci sa nezhodujú v tom, aké schopné sú ruské systém, najmä novo nasadený systém S-300, „v skutočnosti máme veľké obavy vždy, keď ich rozmiestnia“, hovorí nemenovaný zdroj z amerického ministerstva obrany.
Američania nikdy nevyskúšali, či je systém schopný obísť americkú technológiu neviditeľných lietadiel stealth alebo zasiahnuť nízko letiace lietadlá. „Nie sme si istí, že naše lietadlá vedia týmto systémom uniknúť,“ hovorí zdroj.
Sýria dva roky potichu akceptovala americké a koaličné nálety na pozície Islamského štátu, teda na území, ktoré sa nachádza relatívne ďaleko od bojov občianskej vojny medzi vládou a jej odporcami. Moskva a Washington už podpísali dohodu, že aj keď Rusko bude bojovať na strane Bašara Asada, americké a ruské lietadlá sa navzájom nebudú ohrozovať.