BRATISLAVA. Približne dvojmiliónové arabské mestá. Moderné, rozvinuté, kľúčové obchodné centrá svojich krajín. Obe sa stali obeťami jednej vojny. A predsa je ich osud odlišný.
Iracký Mosul je viac ako dva roky v rukách Islamského štátu. V týchto dňoch sa začína ofenzíva na jeho oslobodenie, do ktorého sa zapájajú Iračania, Kurdi aj zahraniční spojenci.
Sýrske Aleppo je v troskách, jeho skaza pokračuje už niekoľko rokov a skončí sa zrejme až úplným zničením. Civilistov aj nepriateľských bojovníkov spolu bombardujú Rusi a Sýrčania.
Prečo je plánovaná bitka o Mosul taká odlišná od prebiehajúcej bitky o Aleppo?
Spôsob vedenia vojny

Na obytné oblasti v Aleppe padajú barelové bomby, kazetové bomby, biely fosfor. Obliehanie mesta a vyhladovanie. Všetko s cieľom zabiť čo najviac ľudí, bez ohľadu na to, či zomierajú civilisti. Hlavné je to, aby medzi mŕtvymi boli aj protivládni povstalci.
Toto bola realita v Aleppe už niekoľko rokov, čo sa o mesto bojuje. Vlani sa k vládnemu režimu pridali Rusi. Bombardovanie sa ešte znásobilo a nedávno pribudli bomby, ktoré sú priamo určené na to, aby ničili budovy a podzemné bunkre. Teda úkryty, kde Aleppčania hľadajú aspoň trochu bezpečia.
Rusi v Aleppe uplatňujú taktiku, aká sa pre nich osvedčila už v čečenskom Groznom v rokoch 1998 až 2000. Mesto aj okolité dediny natoľko zničili, že akýkoľvek odpor bol nemožný. V troskách budov zomrelo najmenej 160-tisíc ľudí, no pre Moskvu bolo dôležité, že oslabili separatistov a nakoniec vyhrali.
"Na Západe sa často hovorí, že neexistuje vojenské riešenie konfliktu v Sýrii, ale presne o to sa teraz Rusi a Sýrčania pokúšajú," píše komentátorka Guardianu Natalie Nougayréde. "Zmasakrovanie civilistov a diera, ktorú potom nazvú upokojením situácie."
Alebo ako podobnú taktiku ešte v antických časoch nazval rímsky historik Tacitus: „Vytvorili púšť a nazvali to mierom."
Práve Groznyj trochu cynicky teraz dáva za príklad aj ruské veľvyslanectvo v Spojených štátov. „Groznyj je pokojné, moderné a rozvíjajúce sa mesto. Nie je to riešenie, ktoré hľadáme?“ napísalo a doplnilo Aleppo ako jeden z hashtagov.
Po vojne do mesta Rusko a arabskí spojenci naliali obrovské peniaze a opravili ho. Z Aleppa sú zatiaľ len tie trosky.

Loading
...
V Mosule sú plány iné. „Keď máte pred sebou milión ľudí, pri každom útoku musíte byť veľmi opatrný,“ varuje podľa Guardianu zdroj z prostredia irackej armády. „Kľúčové budú dobré spravodajské informácie, čo operáciu spomaľuje.“