BAGDAD. Každého, kto by sa pokúsil utiecť z Mósulu, radikáli z teroristickej organizácie Islamský štát (IS) zastrelia. V rozhovore pre britský denník The Guardian to povedal jeden z obyvateľov tohto severoirackého mesta.
Mósul majú pod kontrolou radikáli z Islamského štátu, v pondelok spustila ofenzívu na znovudobytie mesta iracká armáda s koaličnou podporou.
Videli už dosť
"Všetci zostávame doma, pretože nevieme, čo iného máme robiť," uviedol v pondelok krátko po začatí ofenzívy tridsaťpäťročný muž, vystupujúci pod pseudonymom Abú Muhammad. Bojovníci IS brázdia ulice mesta na motocykloch a sú vyzbrojení ľahkými aj ťažkými zbraňami, dodal.
Letecké údery podľa neho cielia presne na pozície islamistov. Tí sa ale "sťahujú do domov civilistov a miešajú sa medzi obyvateľov". Bojovníci IS tak napríklad zriadili veľký sklad improvizovaných výbušných zariadení v dome susediacom s domom jeho bratranca.
"Prosil som ho, aby aj s rodinou odišiel ku mne, pretože ten dom by sa mohol stať terčom koaličného náletu. Odmietol s tým, že to nechá na osud," dodal Muhammad.
Väčšina obyvateľov Mósulu už má podľa neho Islamského štátu dosť a želá si, aby iracká armáda a kurdskí bojovníci (pešmergovia) mesto oslobodili čo najskôr.
"Videli sme príliš veľa stínania hláv, ľudí utopených v klietkach, zhodených zo striech budov .... Ja sám som pred tromi mesiacmi videl, ako (IS) zhodil muža zo strechy budovy v blízkosti úradu guvernéra, týždeň som nemohol spať," dodal.
Loading
...

Američania zhodili letáky
Americké letectvo zhodilo na mesto letáky s výzvou, aby ľudia zostali doma a nepokúšali sa utiecť. To by bolo aj tak nemožné, dodal k tomu Muhammad. "Pre civilistov je ťažké mesto opustiť. (IS) vyhĺbil priekopy okolo väčšiny štvrtí, prevažne na východe Mósulu."
Pašeráci ľudí vyhnali ceny do astronomických výšok a IS údajne okamžite zastrelí každého, koho jeho bojovníci chytia pri pokuse o útek.
Dvadsaťdvaročný Abú Sabra uviedol, že radikáli v meste pálili pneumatiky, aby koaličným lietadlám znemožnili výhľad. Na hlavných uliciach podľa neho zoradili dopravné kontajnery, ale nevie sa prečo. "Nie sú peniaze. Aj keď je jedlo lacné, nemáme si ho za čo kúpiť," dodal. Potvrdil tiež, že kto sa pokúsi o útek, je zastrelený.

Obyvatelia chcú povstať
Niektorí obyvatelia Mósulu sú podľa neho pripravení povstať proti IS, keď príde čas. Vie o ľuďoch, ktorí majú doma schované zbrane a plánujú sa pridať k irackej armáde alebo pešmergom, keď dorazia do mesta.
Známkou rastúceho odporu voči islamistom je podľa neho aj to, že mnoho ľudí z jeho štvrti aj napriek zákazu otvorene používa mobilný telefón.
Člen niekdajšej mestskej rady Mósulu, ktorý teraz žije v Irbile uviedol, že rada koalícii zo všetkých síl pomáha s označovaním husto osídlených štvrtí, aby sa tieto oblasti nestali terčom náletov. Pomáha aj so zriaďovaním táborov pre utečencov.
Jeho najväčšou obavou bolo, že keď bude mesto oslobodené od IS, začnú sa na miestnych ľuďoch mstiť šiitske milície. Preto rada vláde navrhla, aby týmto milíciám zakázala zúčastňovať sa bojov o Mósul.
Mósulský inžinier Faváz Alí, ktorý teraz žije v Turecku, povedal, že aj jeho príbuzní v Mósule majú obavy zo šiitských milícií aj z irackej armády, ktoré by mohli zatýkať aj nevinných a obviňovať ich z podpory IS.

Lživé správy?
Agentúra Amaki naopak v utorok zverejnila video, na ktorom si obyvatelia Mósulu pochvaľujú "bezpečný a normálny život v meste" aj po začatí ofenzívy. Agentúra je napojená na Islamský štát, o propagandistickom videu informovala stanica Sky News.
Na záberoch sú "rozhovory s civilistami". Jeden z nich napríklad uvádza, že satelitné kanály klamú a že "všetky ich správy sú lživé".
Iný potom dodáva, že situácia v Mósule je lepšia ako normálne, a ďalší, že ľudia sa bežne pohybujú vonku. Na ďalšom videu Amaki z noci je vidieť ozbrojených a zamaskovaných bojovníkov IS hliadkujúcich v uliciach mesta.