SME

Novinárka s Pulitzerom: Klíma nie je hrozbou budúcnosti, deje sa to práve teraz

Ľudia sa skôr sústreďujú na témy, ktoré sa odohrávajú v súčasnosti, preto si dlho nevšímali klimatické zmeny, hovorí americká novinárka.

Deborah Nelson vyhrala Pulitzerovu cenu v roku 1997. Environmentálnym témam sa venovala počas celej kariéry. V roku 2014 Reuters vydal jej reportáž Water’s Edge, ktorá bola považovaná za prelomovú, pretože prieniesla nový pohľad na klimatickú zmenu: nie na to, čo hrozí v budúcnosti, ale na to, čo sa deje už teraz. Deborah Nelson odpovedala na naše otázky pred svojou návštevou Slovenska koncom októbra.Deborah Nelson vyhrala Pulitzerovu cenu v roku 1997. Environmentálnym témam sa venovala počas celej kariéry. V roku 2014 Reuters vydal jej reportáž Water’s Edge, ktorá bola považovaná za prelomovú, pretože prieniesla nový pohľad na klimatickú zmenu: nie na to, čo hrozí v budúcnosti, ale na to, čo sa deje už teraz. Deborah Nelson odpovedala na naše otázky pred svojou návštevou Slovenska koncom októbra. (Zdroj: Sam Kittner)

Deborah Nelson vyhrala Pulitzerovu cenu v roku 1997. Environmentálnym témam sa venovala počas celej kariéry. V roku 2014 Reuters vydal jej reportáž Water’s Edge, ktorá bola považovaná za prelomovú, pretože priniesla nový pohľad na klimatickú zmenu: nie na to, čo hrozí v budúcnosti, ale na to, čo sa deje už teraz. Deborah Nelson odpovedala na naše otázky pred svojou návštevou Slovenska koncom októbra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V prieskume medzi novinármi, ktorý robil New York Magazine, novinári hovorili o klimatických zmenách ako o téme, ktorú mediá ignorujú, aj keď by nemali. Myslíte si to aj vy?

SkryťVypnúť reklamu

"Klimatická zmena je jednou z najväčších katastrof, ktorej ľudstvo čelí. Prichádza však pomaly, takže médiám trvalo dlho, kým si ju všimli. Okrem toho novinári nevedia, ako majú písať o environmentálnych témach. Médiá si túto tému už všimli, ale väčšinou sa sústreďujú len na najstrašnejšie predpovede, čo čaká Zem o sto rokov. To je, samozrejme, veľmi dôležité a treba to verejnosti pravidelne pripomínať, ale je tiež ťažké prinútiť ľudí rozmýšľať nad globálnym otepľovaním, keď ho vnímajú ako vzdialenú hrozbu. Pre priemysel a popieračov klimatických zmien je potom veľmi jednoduché zasievať pochybnosti o tom, či sú tie predpovede naozaj reálne. Mne sa zdalo dôležité pozrieť sa opačným smerom, do minulého storočia, a zdokumentovať klimatické zmeny, ktoré už nastali. Ukázať to, čo sa deje tu a teraz. Nielen v globálnom meradle, ale priamo ľuďom vedľa nás. Ak ľudia uvidia, čo sa už deje, a nemusia si len predstavovať to, čo sa má udiať v budúcnosti, budú to brať vážne."

SkryťVypnúť reklamu

Prečo novinári nevedia, ako majú písať o environmentálnych témach?

"Je veľmi dôležité vedieť odlíšiť dobrú vedu od zlej vedy, vedieť, akú váhu dať jednotliým štúdiám. Mnohí z nás nemajú dosť znalostí o vede a o štatistike. Mnohí novinári sa preto zľaknú envinronmentálnych tém. Ja som pracovala na viacerých projektoch založených na vede a dátach a musela som sa to naučiť. Nepovažujem sa za odborníčku, ale vždy sa snažím konzultovať s odborníkmi. Je naozaj potrebné, aby sa novinári naučili rozmieť vede. Preto aj teraz pripravujem kurz štatistiky pre študentov žurnalistiky."

Kde je hranica medzi žurnalistikou a aktivizmom?

"Táto otázka odstrašila mnohých novinárov od environmentálnych tém, ale faktické písanie o klimatických zmenách, o znečistení životného prostredia a o ďalších ekologických témach z vás nespraví aktivistu. Ani písaním o zločine sa nestanete policajtom alebo písaním o politike politikom. Vždy ide o zdokumentovanie problémov s takou presnosťou, aby ľudia vedeli urobiť informované rozhodnutia o tom, ako sa majú tieto problémy riešiť."

SkryťVypnúť reklamu

Ako treba reagovať na popieračov klimatických zmien?

"Jednoduchou a zároveň najhoršou reakciou médií je priznať rovnakú váhu názorom tých, ktorí v klimatické zmeny neveria. Našou povinnosťou nie je ukázať vyvážený obraz, ak fakty hovoria v prospech klimatických zmien. Našou povinnosťou je podať jasný a presný obraz reality. Nemali by sme ponižovať tých, ktorí popierajú klimatické zmeny, ale dať im adekvátny priestor v článkoch. Som presvedčená, že to znamená len malý priestor v každom článku. My máme prinášať správy o vedeckých dôkazoch. Jedným z dôvodov, prečo s tým novinári majú problém a prečo sa zlej vede dostáva priveľa priestoru v médiách, je práve to, že novinári vede nerozumejú."

Novinári majú problém s tým, koľko priestoru dať jednotlivým stranám aj pri iných témach, videli sme to napríklad pri referende o brexite.

SkryťVypnúť reklamu

"Dobré novinárstvo nikdy nebolo o tom, že by každá strana mala dostať rovnaký priestor. Možno to hovorím preto, že ja robím investigatívu a moja práca je nielen písať to, čo ľudia hovoria, ale aj určiť, či hovoria pravdu. A je mojou povinnosťou predložiť verejnosti to, čo som zistila. Nemáme prezentovať vyváženosť, pretože nič nie je vyvážené a pretože nie všetky strany sú si rovné. Našou povinnosťou je prinášať verejnosti presný obraz reality. Ak sa snažíme ukázať, že všetky strany sú si rovné, aj keď nie sú, znamená to, že nie sme presní. A férovosť a presnosť je našou najvyššou povinnosťou."

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4QJH na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 488
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 130
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 966
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 525
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 034
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 938
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 552
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 537
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Čína v posledných mesiacoch zažíva extrémne výkyvy počasia.

O politike zákazu zbližovania sa nehovorilo od čias studenej vojny.


TASR 1
Následky po ruskom dronovom útoku.

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 5 ďalší 2
Americký prezident Donald Trump

Ide už o štvrtú žalobu proti nariadeniu.


TASR
Americký minister obrany Pete Hegseth.

Hegseth v aplikácii hovoril o útoku na Jemen.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu