BRATISLAVA. Pred hotelom ho čakalo niekoľko desiatok ľudí. Pri vystupovaní z auta mu pomáhali, rovnako pri ceste po schodoch.
Osemdesiaťjedenročný dalajláma si však po príchode našiel čas aj na Tibeťanov a aspoň pár slov s nimi prehodil.
„Odkiaľ ste?“ spýtal sa očividne dojatej mladej ženy s dcérou. „Z Viedne,“ povedala tichým hlasom.
Z Viedna pochádzala väčšina Tibeťanov, ktorí dalajlámu čakali. „Je to pre mňa obrovský zážitok,“ hovorila po stretnutí tínedžerka v tradičnom tibetskom oblečení. Aj keď možno trochu porušila tradičné zvyky, príchod tibetského duchovného si nahrávala na mobil.

Tretia návšteva
Pre dalajlámu, vlastným menom Tenzin Gyatsoa, je to už tretia návšteva Slovenska, na všetky ho pozvali manželia Csaba a Suzanne Kissovci, ktorí v šamorínskej synagóge prevádzkujú multikultúrne centrum.
V roku 2000 mnísi vytvárali aj tradičnú tibetskú mandalu, ktorú potom vysypali do Dunaja. V roku 2009 mu udelili Cenu Jána Langoša.
„Dalajláma reprezentuje to najlepšie z ľudstva, spája súcit, láskavosť, ale aj veci každodenné v záujme celého ľudstva,“ povedala pre SME Suzanne Kiss.
Vrcholom tohtoročnej návštevy bude verejná prednáška v Aegona Aréne Národného tenisového centra. Hala je už vypredaná.
Hneď po sobotňajšom príchode však naznačil, o čom bude hovoriť. „Mojou úlohou je upozorňovať na základné hodnoty,“ povedal novinárom po príchode do hotela v centre Bratislavy.
„Tou je dobrosrdečnosť. S ňou prichádza aj pokoj v duši. A ten potrebujeme, lebo všade okolo nás je priveľa stresu, ľudia medzi sebou príliš súťažia. Peniaze ani drogy nás nevedia zbaviť stresu, to sa dá len správnym duševným postojom.“

Nejde o politikov
Dalajlámove návštevy tradične sprevádzajú protesty čínskej ambasády, tá aj teraz naznačila, že oficiálne stretnutia poškodia vzájomné vzťahy. Čína v dalajlámovi vidí ohrozenie celistvosti svojej krajiny, aj keď on nepožaduje samostatnosť pre Tibet, len skutočnú autonómiu.
A navyše, politických funkcií sa už vzdal, teraz je „len“ najvyšším duchovným. „Som človek ako každý iný. Rozličný jazyk? Rozličná kultúra? V podstate sme všetci rovnakí,“ povedal v sobotu.
S dalajlámom sa v nedeľu napriek čínskym varovaniam stretne prezident Andrej Kiska a niekoľko poslancov. Premier Robert Fico tak rovnako ako v roku 2009 neurobí.
Podľa Martina Bútoru, prezidentovho poradcu, ktorý dalajlámu sprevádzal pri minulých a aj pri tejto návšteve, však stretnutia s politikmi nie sú kľúčové. „Jeho primárna misia nie je politická. Ako základné poslanie má vzbudzovanie nádeje, podporu lásky, tolerancie a uznanie každého človeka,“ vyhlásil.
Dôležité sú vraj pre neho najmä stretnutia s ľuďmi a ak sú medzi nimi i politici, berie to ako prirodzené.
Dalajláma bude v Bratislave do pondelka, potom sa presunie do Prahy, kde bude najvýraznejšou osobnosťou konferencie Fórum 2000. Česko navštívi už desiatykrát.
