BAGDAD. Teroristická organizácia Islamský štát zmarila pokus o vydanie irackej metropoly Mósul bez boja irackej armáde. Oznámili to iracké bezpečnostné zdroje.
Irak pripravuje ofenzívu proti džihádistom v Mósule, ktorý táto organizácia ovláda od roku 2014.

Popravili desiatky ľudí
Podľa irackého zdroja zradu chystal jeden z veliteľov IS, ktorý sa rozhodol prejsť na druhú stranu. IS plán odhalil nedávno a zavraždil vraj kvôli nemu 58 ľudí, ktorých telá zakopali do hromadného hrobu na okraji mesta. Bol medzi nimi aj spolupracovník vodcu organizácie abú Bakra Bagdádího.
Agentúra Reuters informáciu získala od niekoľkých zdrojov, ku ktorým patrí poradca irackej vlády pre otázky IS Hišám Hášimí a plukovník Ahmad Táí, ktorý pracuje v armádnej rozviedke. Agentúra pozná meno vodcu plánu, ale nezverejnila ho, aby neohrozila jeho rodinu.
Na plán odovzdania mesta sa prišlo, keď extrémisti zadržali jedného z aktérov a v telefóne mu našli odkaz týkajúci sa odovzdania zbraní. Priznal, že zbrane sú schované na troch miestach a že boli pripravené pre členov skupiny, ktorí sa chceli pripojiť k irackej armáde, až sa priblíži k mestu.
Hovorca irackej protiteroristickej jednotky Sabah Numan prípad považuje za dôkaz, že Islamský štát stráca podporu nielen medzi obyvateľstvom, ale aj vo vlastných radoch.
Boje by mohli začať v najbližších dňoch
Oslobodzovacia operácia v Mósule má byť najvýznamnejšia bitka v Iraku od roku 2003, kedy bola zahájená invázia, ktorá zvrhla bývalého prezidenta Saddáma Husajna.
Ofenzívy sa zúčastnia aj jednotky, na ktorých výcviku sa podieľalo Turecko. Oznámila to turecká tlačová agentúra Anadolu, podľa ktorej zdrojov by boje mohli začať v najbližších dňoch. Iracká vláda si neželá prítomnosť tureckých vojakov, a to ani cvičiteľov, na svojom území, a medzi Bagdadom a Ankarou kvôli tomu trvá napätie.
Anadolu napísala, že ak sa nestane nič iné, potom sa operácia začne za niekoľko dní. Opierala sa o účastníkov rozhovorov medzi Tureckom, USA a Irakom, ktorí ofenzívu pripravujú. Podľa tureckej agentúry budú do bojov okrem vojakov irackej armády zapojené aj oddiely irackých Kurdov.
Turecko chce, aby sa na operácii zúčastnili aj jeho vojaci, čo iracký premiér Hajdar Abádí odmietol. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil, že turecká armáda nemôže byť z operácie vylúčená. Abádímu odkázal, že ako nižšie postavený politik nemôže dávať rozkazy jemu ako prezidentovi. Prípravy na boj už trvajú niekoľko mesiacov.

Ohrození civilisti
Mósul bol súčasťou Osmanskej ríše niekoľko storočí až do jej rozpadu. Momentálne je to najvýznamnejšie mesto, ktoré Islamský štát na severe Iraku ešte kontroluje.
Ako upozorňujú humanitárne organizácie, boj o Mósul zrejme vyvolá novú utečeneckú vlnu a o útek sa pokúsi až 700-tisíc ľudí. V narýchlo zriadených táboroch sú podľa Nórskej rady pre utečencov miesta pre 50-tisíc osôb, vo výstavbe sú ďalšie tábory pre asi 230-tisíc osôb.
"To je veľký nepomer, pokiaľ príde také množstvo ľudí, vznikne chaos," vyhlásil Karl Schembri z nórskej organizácie. Niektoré z táborov podľa neho navyše nie sú pre utečencov vhodné, pretože budú príliš blízko frontu a dobrovoľníci sa do nich nedostanú. OSN sa tiež obáva, že boj spustí neovládateľnú vlnu utečencov.
Zatiaľ sú militanti Islamského štátu vnútri mesta a očakáva sa, že útočníkov budú navádzať na centrum, aby ohrozili čo najväčšie množstvo civilistov a pamiatok. Islamisti využívali civilistov ako ľudské štíty v bojoch aj o iné iracké mestá.