VIEDEŇ. Na sčasti podmienečné tresty väzenia v rozmedzí 18-30 mesiacov odsúdili vo štvrtok vo Viedni štyroch sympatizantov extrémistickej organizácie Islamský štát (IS), ktorí mali v úmysle pripojiť sa k džihádistom.
Všetci štyria z celkove piatich obžalovaných, mladí ľudia z Rakúska, Turecka, ale aj Afganistanu a Čečenska, priznali vinu v plnom rozsahu obžaloby, ktorú prokuratúra sformulovala ako spolupôsobenie v teroristickom zoskupení.
Jedného z obžalovaných (16) zadržali v máji v Bulharsku a prepravili naspäť do Rakúska. Mladík sa pokúšal o nábor chlapcov vo veku 10-11 rokov do radov IS. Tento tínedžer dostal dnes v rakúskej metropole trest 30 mesiacov odňatia slobody, z toho desať nepodmienečne.
Čaká ich deradikalizačný program
Plány ostávajúcej štvorice vycestovať do Sýrie znemožnili rakúske bezpečnostné zložky ešte vo Viedni. Dvaja z nich, školáci vo veku 15 rokov, ktorí chceli z rakúskej metropoly odcestovať do Sýrie 13. júna, dostali takisto 30 mesiacov, z toho desať nepodmienečne, respektíve 21 mesiacov, z toho sedem nepodmienečne. Prísnejšie odsúdený mal na konte aj útok skrutkovačom na otca, ktorý mu odmietol vydať cestovný pas.
Všetkých čaká navyše povinná účasť na deradikalizačnom programe, informoval rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF.
Na 18 mesiacov väzenia, z toho šesť mesiacov nepodmienečne, odsúdili ďalšieho školáka vo veku 16 rokov, ktorý pod hrozbou násilia odcudzil inému mladíkovi USB kľúč a kričal pri tom arabskú frázu "Alláhu akbar" (Boj je najväčší). V jeho prípade nebola v hre účasť v teroristickom zoskupení.
Prípad piateho obžalovaného, známeho oboch 15-ročných odsúdených, ktorý sa chcel s nimi údajne pridať k IS, súd vyčlenil na samostatné konanie. Tento 17-ročný tínedžer sa totiž k činu nepriznal a súd sa bude jeho kauzou ďalej zaoberať v utorok.
Obávajú sa útokov
Riaditeľ tamojšieho Spolkového úradu pre ochranu ústavy a boj proti terorizmu Peter Gridling uviedol, že zvýšené teroristické nebezpečenstvo je hrozbou aj pre alpskú republiku.
Nebezpečný potenciál majú podľa neho hlavne navrátilci z radov džihádistov Islamského štátu (IS) a osoby, ktorým sa podarilo zabrániť vo vycestovaní z krajiny. Rakúsko eviduje celkovo 288 ľudí, ktorí vycestovali, aby sa zapojili do aktivít džihádistov, alebo im v tom zabránili, počet ďalších podobne orientovaných osôb však možno iba ťažko odhadnúť, povedal Gridling.
Za hlavné rakúske lokality, v ktorých dochádza k radikalizácii ľudí, označil popri metropole Viedeň ešte spolkové krajiny Dolné Rakúsko a Štajersko. Naopak vo Vorarlbersku registrujú úrady iba menej ako desať takýchto prípadov, čo však neznamená, že by tam bdelosť mala byť nižšia, zdôraznil Gridling a pripomenul tzv. osamelých vlkov z teroristických akcií v Bavorsku, konkrétne vo Würzburgu a Ansbachu, vyplýva zo správy tlačovej agentúry APA.
"Oči neslobodno zatvárať. Vývoj neslobodno prespať," formuloval dôrazne šéf inštitúcie, ktorá má nielen v názve i boj proti terorizmu. Rakúsko podľa jeho slov nie je imúnne voči cezhraničným nebezpečenstvám.
Gridling však popri aspektoch bezpečnostnej situácie v súvislosti s teroristickým ohrozením hovoril aj o rastúcom počte trestných činov xenofóbneho charakteru. "Slová a tóny, ktoré sme kedysi poznali iba z extrémistických okrajov spoločnosti, prenikli do jej stredu," poznamenal.