VIEDEŇ, BRATISLAVA. Na prvý pohľad má ísť o obyčajnú výškovú budovu - bude v nej hotel, apartmány, obchody aj reštaurácie. Približne 84 metrov vysoká budova však bude mať prvenstvo - pôjde o najvyššiu drevenú budovu svojho druhu na svete.
V stredu vo Viedni v blízkosti stanice metra Seestadt poklepali základný kameň 24-poschodového HoHo Projektu. Až 76 percent stavby by malo tvoriť smrekové drevo, betónové bude len jadro, ktoré má zabezpečiť stabilitu.
Podľa spoločnosti Kerbler, ktorá mrakodrap stavia, má drevo oveľa viac environmentálnych benefitov. Drevo by mohlo ušetriť až 2800 ton emisií CO2 oproti podobným betónovým konštrukciám, informuje server thelocal.at. Celý projekt by mal pritom stáť asi 65 miliónov eur, čo je viac ako bežné podobné mrakodrapy.
Nahnevaní požiarnici
"Drevo je perfektný materiál pre budovy. Používali ho pred dvesto rokmi a bolo výborné vtedy aj dnes," hovorí podľa denníku Guardian developerka Caroline Palfyová. Použiť by mali približne 3600 metrov kubických smrekového dreva.
Väčšie starosti o drevený mrakodrap však majú viedenskí požiarnici. "Niektorí z nás boli naštvaní, pretože bolo šialené prezentovať túto myšlienku bez toho, aby to s niekým prediskutovali," hovorí pre Guardian hovorca hasičov Christian Wegner.
Špecialisti na bezpečnosť preto s architektmi úzko spolupracovali na tom, aby bola budova bezpečná. Developeri sľubujú najmä účinný hasiaci systém aj efektívne únikové cesty.
V projekte HoHo nebudú bežné byty, ale primárne hotelové apartmány či miesta pre firmy. Budova by mala byť hotová do konca roku 2018.

Londýnske prvenstvo
Nejde pritom o prvú myšlienku dreveného mrakodrapu. V Londýne tiež plánujú postaviť najvyšší drevený mrakodrap. Projekt Oakwood Tower má mať až 80 poschodí a výšku tristo metrov. Ak by dostal všetky povolenia, išlo by dokonca o druhú najvyššiu budovu v Londýne.
Kritici hovoria, že budovanie drevených konštrukcií ubližuje lesom. Podľa CNN však projekty ako Oakwood Tower môžu využiť rezervy, ktoré majú krajiny ako Rusko vďaka tomu, že sa využíva menej dreva na výrobu papiera.
Navyše drevo je ľahšie a preto jeho preprava spotrebuje menej energie ako betón.
Loading
...