WASHINGTON. V súčasnosti sa podľa agentúry DARPA medzi Spojenými štátmi, Čínou a Ruskom odohráva nové kolo pretekov v zbrojení. Spojené štáty sa snažia dobehnúť náskok Ruska a Číny v zavádzaní moderných systémov protivzdušnej obrany a presných konvenčných zbraní dlhého dosahu.
Pod systémami protivzdušnej obrany si môžeme predstaviť prostriedky odopretia prístupu letectva do chránenej oblasti A2/D2, čo v skratke znamená protivstupné vymedzenie priestoru (Anti-Access/Area-Denial). Rusko a Čína ich hojne rozmiestňujú nad oblasťami svojho záujmu.
V prípade Ruska ide o obmedzenie pôsobenia cudzích lietadiel nad Baltským morom, Čiernym morom či Sýriou. Moderné systémy protivzdušnej obrany tiež chránia ruské zbrane dlhého doletu, schopné presne zasiahnuť tisíce kilometrov vzdialené ciele ako elektrárne, chemické továrne, priehrady a letiská.
Čína prostriedky protivzdušnej obrany inštaluje na sporné územie ostrovov v Juhočínskom mori. Začiatkom roka na jednom z nich na Paracelskom súostroví pribudli raketové komplety zem-vzduch HQ-9, kópie S-300.

Prieskum v malom
Kľúčom v bojí proti pokročilej protivzdušnej obrane je zistiť, kde sa náchádzajú jej jednotlivé časti – radary, veliteľské stanoviská či rakety zem-vzduch. Až následne je možné použiť presné zbrane dlhého dosahu.