KIGALI. Burundský parlament odhlasoval v stredu drvivou väčšinou hlasov zrušenie pristúpenia krajiny k Rímskemu štatútu Medzinárodného trestného súdu (ICC).
Za odstúpenie sa vyjadrilo 94 z dovedna 110 poslancov, 14 ďalších sa hlasovania zdržalo a dvaja boli proti, uviedla agentúra DPA.

Prví na svete
Burundi sa ako vôbec prvá krajina na svete rozhodlo k takémuto opatreniu pristúpiť po mesiacoch napätej situácie.
Tú vyhrotilo aprílové oznámenie súdu prešetriť vlnu násilia, pri ktorej od minulého roka zahynuli stovky ľudí a tisíce ďalších z tejto východoafrickej krajiny utiekli.
Napätie zavládlo v Burundi od apríla minulého roka, keď sa tamojší prezident Pierre Nkurunziza rozhodol uchádzať sa po tretí raz o úrad najvyššieho predstaviteľa štátu.
To vyústilo do potlačeného pokusu o vojenský prevrat i následných pouličných protestov.
Nkurunziza v júlových voľbách nakoniec zvíťazil, jeho oponenti však tvrdia, že sa tak stalo protiprávne, pretože podľa ústavy už nemal právo kandidovať.
Loading
...
Burundi páli mosty
Burundi sa ešte v utorok rozhodlo prerušiť tiež akúkoľvek spoluprácu s Úradom vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) a nevpustiť na svoje územie troch vyšetrovateľov, ktorí túto východoafrickú krajinu obvinili z hrubého porušovania ľudských práv.
Burundská vláda totiž obvinila OHCHR zo "spolčenia sa" s tromi nezávislými expertmi, ktorí vo svojej správe zverejnili výsledky vyšetrovania podozrení z porušovania ľudských práv v Burundi, ktorým ich v decembri poverila OSN.
Experti navštívili Burundi a o svojich zisteniach informovali v septembri OSN, pričom burundskú vládu obvinili z vraždenia a mučenia svojich odporcov.
Hovorca burundskej vlády Philippe Nzobonariba označil ich tvrdenia za "skreslené" a tím vyšetrovateľov obvinili zo snahy o destabilizáciu situácie v krajine.