BERLÍN. Nemeckí poslanci žiadajú, aby Sýrčania, ktorí pomohli zadržať podozrivého teroristu Jabera al-Bakra, dostali štátne vyznamenanie. Niektorí politici dokonca vyzvali, aby muži za odmenu získali rovno azyl, informovala televízna stanica n-TV.
Spolkový kríž za zásluhy?
"Tí mladí muži by si zaslúžili Spolkový kríž za zásluhy. To, čo urobili, svedčí o hlbokej úcte k svojim nemeckým hostiteľom. Lepšiu integráciu si možno len ťažko predstaviť. Je to príkladné," uviedol vplyvný člen vládnej sociálnej demokracie Johannes Kährs. Spolkový kríž za zásluhy je jedným z najvyšších nemeckých vyznamenaní.
Aj podľa člena Kresťanskodemokratickej únie (CDU) kancelárky Angely Merkelovej Jürgena Klimkeho by si Sýrčania vyznamenanie zaslúžili. Podľa neho by to bol "silný signál oboma smermi - smerom k nemeckému obyvateľstvu aj k ďalším utečencom".
Predseda parlamentného výboru pre otázky vnútra Ansgar Heveling dokonca vyzval, aby príslušné úrady urýchlene rozhodli o azylových žiadostiach troch Sýrčanov. Zdôraznil ale, že procedúra by mala aj napriek ich zásluhám prebehnúť štandardne. Naopak saský poslanec za postkomunitickú stranu Ľavica André Hahn požaduje, aby úrady Sýrčanom azyl rovno priznali.
Francúzsko vlani udelilo malijskému imigrantovi Lassanovi Bathilymu za záchranu niekoľkých ľudí pri teroristickom útoku na obchod s kóšer potravinami v Paríži dokonca občianstvo.

Poďakovanie a ochrana
Už v pondelok trojici Sýrčanov poďakovala kancelárka Angela Merkelová, v utorok to isté urobil aj lipský starosta Burkhard Jung.
Traja mladí Sýrčania, ktorých totožnosť nie je známa a ktorých nemecké médiá a politici oslavujú ako "hrdinov z Lipska", zadržali v saskom meste 22-ročného al-Bakra, ktorého hľadala polícia kvôli podozreniu, že plánoval teroristický útok. V byte jedného z nich, kde chcel al-Bakr prespať, ho zviazali a potom odovzdali polícii.
Mladých Sýrčanov teraz kvôli obavám z pomsty islamistov chráni polícia.
Na krátko odišiel do Turecka
Cez víkend objavila saská polícia v al-Bakrovom byte v Chemnitzi 1,5 kilogramu výbušných látok, vrátane triaceton triperoxidu (TATP), ktorý použili aj atentátnici v Paríži a Bruseli. Sýrčan bol zrejme napojený na teroristickú organizáciu Islamský štát.
Podľa vyšetrovateľov bol v Nemecku od začiatku roka 2015, pred časom sa ale zdržiaval niekoľko mesiacov v Turecku.
Či sa v tom čase dostal aj do Sýrie, zatiaľ nie je jasné. Do Nemecka sa vrátil v auguste, podľa nemeckých médií s veľkým množstvom peňazí v amerických dolároch.
Nemecký minister vnútra Thomas de Maizière v stredu uviedol, že nemecké bezpečnostné zložky al-Bakra vlani preverovali, nenašli u neho ale nič podozrivé. "Nie je jasné, kedy sa radikalizoval," uviedol minister.