BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Hoci chcú reportéri zrušeného maďarského opozičného denníka Népszabadság získať od vydavateľa médium do vlastných rúk a obnoviť jeho značku, nemajú o kúpe s kým rokovať.
V pondelok ešte rokovali o kúpe denníka za symbolické euro s generálnym riaditeľom vydavateľstva Mediaworks v Maďarsku Viktorom Katonom, ten však večer rezignoval a na ďalších vyjednávaniach sa pre údajnú chorobu nezúčastnil.
„Najväčším problémom je, že nemajú koho do vedenia dosadiť a v tom prípade nevieme, s kým máme rokovať,“ hovorí pre server Index.hu redaktor Népszabadságu Imre Bednárik.
„Népszabadság sa už v tlači pravdepodobne neobjaví,“ hovorí jeho bývalý zástupca šéfredaktora Péter Pető.
Najväčší mienkotvorný denník v Maďarsku, kritický k vláde Viktora Orbána, prestal náhle vychádzať cez víkend, jeho rakúski majitelia to zdôvodnili ekonomickými stratami. Po pondelňajšom stretnutí vedenia redakcie a zástupcov spoločnosti bolo jasné akurát to, že novinári chcú pokračovať v práci a proti vydavateľstvu podniknú právne kroky. Poukazujú na to, že za zatvorením Népszabadságu mohli byť aj tlaky zo strany vlády Viktora Orbána.
Ak by aj za zrušením Népszabadságu boli ekonomické problémy, podľa Ilony Móriczovej z maďarského Centra pre nezávislú žurnalistiku išlo o neprípustný krok. Mediálny analytik János Horvat tvrdí, že ekonomickým dôvodom neverí.
„Firma tvrdí, že Népszabadság musíme zatvoriť, pretože strácajú peniaze. No o tom, že denník prerába, vedia už dlho a môžu si to dovoliť vďaka príjmom z regionálnych novín,“ hovorí analytik. „Myslím si, že je za tým politický tlak a vydavateľstvo by mohol prevziať niekto, kto má blízko k Orbánovej vláde,“ dodáva.

Orbánova propaganda
Zatvorenie Népszabadságu nie je jediným prípadom, ktorý ohrozuje slobodu mediálneho trhu v Maďarsku.
Do rúk ľudom blízkym Orbánovi prešiel tento rok aj najčítanejší maďarský spravodajský server Origo. Keď pred dvoma rokmi informoval napríklad o kauze jedného z Orbánových ministrov Jánosa Lázára, jeho šéfredaktor náhle podal výpoveď, čo vyvolalo podozrenia z politických tlakov.
Veľká časť redaktorov sa neskôr vzbúrila a založila si nové investigatívne projekty. Portál Origo sa následne dostal do rúk súkromnej spoločnosti Magyar Telekom a tá ho tento rok predala spoločnosti New Wave Media, ktorej majiteľom je bratranec guvernéra centrálnej banky Tamas Szemerey.