LIPSKO. Troch Sýrčanov, ktorí v Lipsku premohli Džabera al-Bakra, v Nemecku oslavujú ako hrdinov. Utečenec zo Sýrie je podozrivý z plánovania teroristického útoku.
Vďační Nemci
Sýrčania ho zviazali a odovzdali polícii, ktorá ho zatkla v noci na pondelok po takmer dvojdňovom pátraní. Ich čin v krajine pomohol zmierniť protiimigračné nálady, napísala agentúra AP.
Lipský starosta Burkhard Jung v utorok trojici Sýrčanov poďakoval, tak ako v pondelok kancelárka Angela Merkelová. Popredný poslanec opozičnej postkomunistickej strany Die Linke André Hahn vyhlásil, že títo "statoční ľudia" by mali čo najrýchlejšie dostať azyl.
Denník Bild vo svojom dnešnom vydaní oslovil trojicu Sýrčanov "vážení hrdinovia".
Vďační Nemcom
Sýrčania al-Bakra ubytovali, keď po úteku z Chemnitzu žiadal krajanov o prístrešok. Akonáhle sa ale trojica dozvedela, že úrady hľadajú podozrivého teroristu, al-Bakra zviazali a odovzdali polícii.
"Ponúkal nám tisíc eur a dvesto dolárov, keď ho necháme ísť. Mal ich v batohu spolu s nožom. Ja som však vďačný Nemecku, že nás prijalo. Nemohli sme mu dovoliť, aby Nemcom niečo urobil," povedal jeden z al-Bakrových premožiteľov.
Mená trojice Sýrčanov úrady nezverejňujú kvôli obavám, aby sa nestali terčom odvety islamistov, uviedla agentúra AP.
Loading
...
Na krátko odišiel z Nemecka
Al-Bakr, ktorý je podozrivý z príprav bombového útoku v Nemecku, bol pravdepodobne napojený na Islamský štát, uviedla v pondelok saská polícia. Do Nemecka prišiel začiatkom roka 2015 ako utečenec.
Na jar na niekoľko mesiacov opustil Nemecko a naspäť sa vrátil iba na sklonku augusta. S odvolaním sa na zdroje z radov vyšetrovateľov o tom informovalo dnešné vydanie periodika Die Welt.
Podľa rovnakého zdroja je v súčasnosti predmetom preverovania, či sa z Turecka, kde zrejme bol v spomínanom čase, nepremiestnil do Sýrie a neabsolvoval tam výcvik v niektorom z táborov Islamského štátu. V hľadáčiku nemeckých bezpečnostných zložiek sa ocitol už krátko po návrate do Nemecka, v polovici septembra.
Sýrčan, ktorý uspel v Nemecku so žiadosťou o azyl, bol naposledy prihlásený v severosaskom Eilenburgu, odkiaľ sa však podľa informácií susedov odsťahoval už pred asi rokom.
Po návrate z Turecka do Nemecka hľadal nový byt v Sasku, pričom žiadal o pomoc aj iných žiadateľov o azyl, ktorých dôveru si však nezískal. Údajne mal pri sebe podozrivo mnoho peňazí v americkej mene.

Varujú pred paušálnym podozrievaním
Politici strán únie CDU/CSU volajú v súvislosti s kauzou čoraz silnejšie po komplexnej lustrácii všetkých utečencov, aj tých, ktorí sú už na území Nemecka, a to za účasti spravodajských služieb.
Politici z radov koaličnej SPD, ale aj opozičných Zelených a strany Ľavica varujú naopak pred paušálnym podozrievaním ľudí na úteku. Už teraz, ako upozorňujú, majú tajné služby v prípade podozrenia prístup k chúlostivým osobným údajom žiadateľov o azyl.
Nemecký Spolkový úrad pre migráciu a utečencov medzičasom v Norimbergu informoval, že na rozdiel od doterajšej praxe bude o každom odhalenom falošnom cestovnom pase žiadateľov o azyl informovať políciu, doteraz tieto informácie poskytoval iba príslušným krajinským migračným orgánom.