Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom
PARÍŽ, BRATISLAVA. Zbadať človeka, ako užíva drogy na ulici, na parkovisku, v telefónnej búdke či na verejných toaletách, bolo v desiatom parížskom obvode možné najmä v noci. Injekčné striekačky však zostávali v uliciach pohodené až do rána. Obyvatelia obvodu podobné obrázky vídali prakticky každodenne.
Francúzsko sa rozhodlo konať. Stavilo na niečo, čo ministerka zdravotníctva nazýva “bezpečnejšou cestou užívania drog”. V desiatom obvode otvorilo prvé centrum, v ktorom budú môcť drogovo závislí dávku užiť v hygienickom prostredí a pod dohľadom sociálnych pracovníkov či lekárov.
Debata o tom, či ide o dobrý spôsob boja proti drogám, v krajine rezonuje desaťročia. Napriek tomu, že koncept vo svete funguje už tridsať rokov, mnoho Francúzov sa s jeho prijatím jednoducho zmieriť nedokáže.
Choroby a predávkovanie
Centrum vzniklo v budove nemocnice Laribosiére na ulici Ambroise-Paré. Parížska Asociácia Gaia, ktorá sa venuje práve práci s drogovo závislými, do miestnosti veľkej približne 400 metrov štvorcových, vybudovala samostatný vchod z ulice, ktorá vedie rovno na parížsku vlakovú stanicu Gare du Nord.
Návrh na vybudovanie centra pretlačila francúzska vláda už minulý rok, na jeho realizácii sa okrem ministerky zdravotníctva Marisol Tourainovej podieľala aj starostka Paríža Anne Hidalgová. Štát zatiaľ centrum stálo 850-tisíc eur.
Inaugurácia prebehla v utorok, používať sa centrum začne v piatok. Pracovníci asociácie odhadujú, že sa v ňom každodenne postarajú o vyše dvesto drogovo závislých.
Asociácia Gaia hovorí o nasledovnom scenári - aby drogovo závislých ochránili od chorôb, ktoré sa prenášajú práve viackrát používanými ihlami, chcú okrem hygienického prostredia poskytovať aj sterilné injekčné striekačky. Takisto plánujú dohliadať aj na samotné užívanie drog, čím sa chcú postarať o zníženie počtu prípadov predávkovaní.
Pracovník sa bude jednému drogovo závislému venovať tridsať minút, fyzicky mu však pri užívaní drogy pomôcť nesmie. Následne môže závislý v miestnosti zostať, bude mať prístup k sociálnym pracovníkom aj lekárom, píše francúzsky denník Le Monde.
Prijať, nie vylúčiť
Ministerka zdravotníctva Marisol Tourainová si myslí, že ide o míľnik vo francúzskej spoločnosti i stratégii verejného zdravia.
“Ide o silnú politickú správu,” vyjadrila sa podľa agentúry Reuters na slávnostnej inaugurácii centra. “Je to pragmatická a zodpovedná politika, ktorá namiesto toho, aby ľudí v ohrození stigmatizovala, privedie ich k zdravotníckemu systému.”
Podľa Tourainovej je siahnutie po tomto koncepte nevyhnutné, súčasné riešenie problémov drogovo závislých podľa nej totiž nie je postačujúce. Podľa štatistík agentúry Reuters najviac Francúzov užíva marihuanu. Pri heroíne je to približne 500-tisíc obyvateľov, jeden a pol milióna ľudí má pravidelne užívať kokaín. Presné čísla sa však zisťujú ťažko.
Podľa ministerky zdravotníctva prenáša vírus HIV jeden z desiatich drogovo závislých. U jedného zo štyroch zase evidujú vírus žltačky typu C.
“Zatváranie očí pred takouto realitou problém neodstráni,” pokračuje Tourainová podľa portálu The Local. “A tak sa ju Francúzsko rozhodlo radšej prijať, ako vylúčiť.”

Desiata krajina
Zriadenie nového centra však nemá len podporovateľov. Odporcovia nesúhlasia so zhromažďovaním drogovo závislých v jednej miestnosti, ohradzujú sa i etickým hľadiskom - tvrdia, že asistencia pri užívaní drog je takmer rovnako zlá, ako keby ich človek bral sám. Peniaze, ktoré štát minul na vybudovanie centra, by podľa nich boli oveľa lepšou investíciou v oblasti prevencie proti drogovej závislosti.
O vybudovaní podobných centier sa v krajine hovorí prakticky od vzniku prvého podobného zariadenia. To ako otvorili vo švajčiarskom Berne už pred tridsiatimi rokmi. Le Monde píše, že toto centrum dosahuje len pozitívne výsledky, o ktoré sa dnes snaží aj Paríž - v Berne sa znížil počet infikovaných HIV či žltačkou, a vďaka presunutí drogovo závislých z ulíc, sa nimi stáva čoraz menej mladistvých.
Francúzsko sa stalo desiatou krajinou, ktorá vybudovala centrum. Existujú v Kanade, Austrálii, Holandsku, Luxembursku či Nórsku, Dánsko ich dokonca vybudovalo aj v autobusoch. Podľa stránky The Drug Policy Alliancie v tejto chvíli existuje viac ako 100 centier vo viac ako 60 mestách sveta.