PARÍŽ, BRATISLAVA. Stalo sa to len pár mesiacov po tom, čo na redakciu satirického týždenníku Charlie Hebdo zaútočili teroristi. Kým šéf francúzskej televíznej siete TV5Monde oslavoval spustenie nového kanálu, dvanásť televíznych kanálov prestalo vysielať – a nevysielali ani ďalších osemnásť hodín.
Hackerský útok ochromil v apríli 2015 celú televíznu stanicu a na jej webstránke a sociálnych sieťach sa objavili propagandistické slogany podporujúce Islamský štát. K útoku sa prihlásila hackerská skupina CyberCaliphate. Francúzska vláda to nazvala terorizmom.
Hackerský útok, ktorý stál televíziu milióny eur, bol však podľa BBC oveľa vážnejší, ako sa predpokladalo. A nestáli za ním džihádisti, ale ruskí hackeri.
„Boli sme pár hodín od toho, aby celá stanica nadobro zmizla,“ hovorí pre BBC generálny riaditeľ TV5Monde Yves Bigot. Útok postupne poškodzoval vnútorné systémy televízie a škodlivý softvér napadol napríklad systém na prenos programov.
Útok sa podarilo zastaviť až ráno – jeden z prítomných technikov našiel prístroj, cez ktorý hackeri útok vykonávali a odpojil ho od internetu.

Chceli televíziu zničiť
Už v júni 2015 magazín L’Express priniesol informácie, podľa ktorých útok prišiel cez Brazíliu a jeho pôvodcovia sa nachádzali v Rusku. Hackeri vraj systémy postupne napadli už od januára. Podľa bezpečnostných zdrojov kódy, ktoré skupina využívala, korešpondovali s klávesnicou v azbuke a boli zadávané vždy vtedy, keď bol v Moskve pracovný čas.
Podľa BBC sa vyšetrovateľom tento rok podarilo zistiť, že za útokom stojí ruská hackerská skupina APT 28 a že ich cieľom bolo televíznu stanicu zničiť. Podľa riaditeľa televízie je však motív nejasný. „Prečo TV5Monde? A kto dal rozkaz a peniaze na to, aby to ruskí hackeri spravili?“ pýta sa Bigot.
Podľa BBC nie je hackerský útok pre zisk informácií nezvyčajný, tento mal však za cieľ zničenie televízie a mal následky v reálnom svete.
Nejde pritom o prvé podobné útoky, hackerom sa napríklad podarilo odstaviť útokom elektráreň na Ukrajine. Za útokmi už nie sú len malé zločinecké skupiny, ale sú vysoko profesionálne a koordinované.
Televíziu stál útok milióny eur – len prvý rok ich opatrenia a výmena techniky stála päť miliónov eur, ďalšie tri milióny musia platiť na novú ochranu každý ďalší rok. Redaktori dokonca hneď po útoku museli používať faxy, keďže nemohli posielať emaily.

Útok na voľby aj športovcov
Ruských hackerov podporovaných štátom obvinili v posledných mesiacoch z útokov na nemecký parlament aj na počítačovú sieť americkej Demokratickej strany.
Podľa amerického Ministerstva pre vnútornú bezpečnosť mohli nariadiť podobný útok len vysokopostavení úradníci. Podľa Američanov sa hackeri snažia narušiť priebeh amerických prezidentských volieb.
Hackeri sa v auguste nabúrali aj do systému Svetovej antidopingovej agentúry, aby získali údaje o ruskej atlétke, ktorá upozornila na dopingový škandál medzi ruskými športovcami.