WASHINGTON. Most Golden Gate Bridge v kalifornskom meste San Francisco láka nielen milióny turistov z celého sveta, ale aj nemalý počet zúfalých ľudí. Vlani sa skokom z mosta zabilo 33 ľudí. Ďalších 162 osôb sa policajtom podarilo zastaviť.
V priemere skočia z mosta každý mesiac dvaja až traja ľudia, väčšinou mladí. Od roku 2002 sa počet osôb mladších ako 25 rokov, ktoré zvažovali samovražedný skok z ikonického mosta, päťnásobne zvýšil.
Záchrana četovaním
Úrad preto koncom leta začal nový projekt zameraný na prevenciu - je ním "Horúca textová linka". "Pre mnohých je písanie jednoduchšie. Je neosobné," hovorí Ellen Kasterová z krízového centra, ktoré textovú linku už dlhšie používa na pomoc drogovo závislým.

"Ak ľudia na krízovú linku telefonujú, môžu sa cítiť veľmi zraniteľní," cituje ju rozhlasová stanica NPR.
Ak sa hrozba uskutočnenia samovraždy počas používania horúcej textovej linky zvýši, je kontaktovaná policajná hliadka na moste. Tá je tam prítomná neustále práve kvôli samovraždám.
Na moste sú nainštalované informačné tabule nabádajúce každého, kto zvažuje samovraždu, aby zatelefonoval alebo napísal správu na číslo krízovej linky. Podľa psychológov väčšina z tých, ktorí si skok napokon rozmyslia, je neskôr šťastná, že tak urobila.
Loading
...
Ochranná sieť stále neexistuje
Z tých, ktorí skočia, prežije pád podľa údajov televízie NBC len jedno percento. Väčšina z nich hovorí, že zoskok ľutovali približne v strede pádu alebo ešte skôr.
Najistejšou ochranou pred skokmi z mosta by bola záchranná sieť. Tá je v plánoch už niekoľko rokov, ale realizáciu úrady stále odkladajú pre technickú náročnosť a nemalé náklady. Úrad pre správu mosta ich odhadol na 76 miliónov dolárov.
Išlo by o prvú inštaláciu takej veľkej horizontálnej siete na dôležitom moste v Spojených štátoch. Most je dlhý 2,7 kilometra a je vo výške 67 metrov nad hladinou. Od roku 1937, keď most otvorili, sa stal posledným navštíveným miestom pre 1 700 ľudí.