NEW YORK. Sobotňajšie hlasovanie Bezpečnostnej rady OSN o zastavení krviprelievania v severosýrskom meste Aleppo bude podľa francúzskeho ministra zahraničia Jeana-Marca Ayraulta "okamihom pravdy" obzvlášť pre Rusko.
Moskva podľa neho bude mať príležitosť ukázať, či jej v Sýrii naozaj ide o zastavenie bojov alebo o podporu režimu Bašára Asada. Ruský zástupca pri OSN v piatok pohrozil, že rezolúciu bude vetovať, uviedla agentúra AFP.
Úplne zničené do Vianoc?
Francúzsky vyslanec pri OSN Francois Delattre novinárom v sídle OSN povedal, že po týždni rokovaní "sme blízko momentu pravdy a teraz je na Bezpečnostnej rade a jej 15 členoch, aby prevzali svoju zodpovednosť".
Návrh rezolúcie požaduje okamžité prímerie v Aleppe a vyzýva na ukončenie všetkých vojenských letov nad mestom, v ktorom sýrske sily obliehajú asi štvrť milióna ľudí v oblastiach ovládaných povstalcami.
Rezolúcia má tiež umožniť prejazd humanitárnych konvojov s pomocou pre miestnych obyvateľov, ktorí žijú v katastrofálnych podmienkach.
"Aleppo bude úplne zničené do Vianoc," varoval minister Ayraul, ktorého krajina sa snažila presadiť čo najrýchlejšie hlasovanie o rezolúcii. Za schválenie sa zrejme vyslovia západné krajiny, Rusko, ktoré má ako jeden z piatich stálych členov BR právo veta, však pohrozilo, že sa postaví proti.
Ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin akýkoľvek zákaz letov odmietol a spochybnil, či by rezolúcia prijatá v tomto čase mohla priniesť nejaké výsledky.
"Toto nie je návrh, ktorý je tým pravým na prijatie. Mám podozrenie, že jeho hlavnou motiváciou je vyvolať ruské veto," povedal Čurkin.

Ruské zapojenie
Rusko spustilo svoju leteckú operáciu v Sýrii pred rokom a zvrátilo tým beh vojny. Pomohlo sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi dobyť späť kľúčové územia. Podľa vyjadrenia Moskvy je cieľom operácie bojovať proti terorizmu.
Prímerie v Sýrii, na ktorom sa dohodli USA a Rusko, sa minulý mesiac rozpadlo, čo vážne narušilo vzťahy medzi oboma krajinami.
Ruská armáda v piatok uviedla, že od začiatku svojej operácie zabila v Sýrii približne 35-tisíc militantov. Námestník ministra obrany Anatolij Antonov povedal, že tento počet zahŕňa aj približne 2700 obyvateľov Ruska a ďalších bývalých sovietskych republík.
Ruský prezident Vladimir Putin povedal, že v radoch extrémistického Islamského štátu a ďalších militantných skupín v Sýrii bojuje od 5000 do 7000 ľudí z Ruska a ďalších bývalých sovietskych republík.
Loading
...
Neúnosná situácia
Medzinárodná humanitárna organizácia Lekári bez hraníc oznámila, že na nemocnice vo východnej časti Aleppa boli od júla podniknuté útoky 23-krát. Poškodili všetkých osem zdravotníckych zariadení, ktoré ešte neboli zničené alebo zdemolované.
Lekári vo vyhlásení uviedli, že jedna z dvoch hlavných chirurgických kliník vo východnom Aleppe je mimo prevádzky od 1. októbra. Humanitárna organizácia podporuje osem nemocníc po celom Aleppe, dodala v správe tlačová agentúra AP.
OSN odhaduje, že vo východných štvrtiach Aleppa, ktoré za pomoci Rusov obliehajú sýrske jednotky, je uviaznutých 275-tisíc obyvateľov a tí sú vystavení vytrvalému bombardovaniu.
"Situácia je neúnosná," uviedol šéf misie Lekárov bez hraníc v Sýrii Carlos Francisco. "Tých niekoľko zvyšných lekárov, ktorí ešte majú možnosti zachraňovať ľudské životy, takisto čelí smrti."