ANKARA.Turecko by malo začať rušiť mimoriadne opatrenia, ktoré zaviedlo v rámci výnimočného stavu po zmarenom pokuse o štátny prevrat z 15. júla. V piatkovej správe to uviedol komisár Rady Európy pre ľudské práva Nils Muižnieks.
Môžu urýchliť tresty, začnú však škodiť
"Odchýlky od právneho štátu a princípov ľudských práv môžu urýchliť potrestanie vinníkov a komisár rozumie pokušeniu, ktoré vedie k ich zavádzaniu," uvádza sa v správe, z ktorej citovala agentúra DPA.
Ak sa však takýto prístup bude praktizovať dlhodobo, spôsobí to podľa Muižnieksa nenapraviteľné škody a bude to mať "nesmierne nepriaznivý" vplyv na ďalší vývoj v Turecku.
Komisár zdôraznil, že je v čo najkratšom čase potrebné obnoviť predovšetkým štandardné prvky trestného konania vrátane zaistenia prístupu obvinených k právnym zástupcom.
Muižnieks odhadol, že v čase jeho septembrovej návštevy Turecka bolo vo vyšetrovacej väzbe alebo v cele predbežného zadržania vyše 33.300 ľudí.
O prácu definitívne alebo dočasne prišlo od 70-tisíc do 110-tisíc štátnych zamestnancov vrátane 3400 sudcov a prokurátorov. Rozpustených bolo viac ako tisíc mimovládnych organizácií, odborových zväzov a zakázané stovky médií.
Návšteva nemeckého ministra
Nemecký minister pre rozvojovú pomoc Gerd Müller pricestoval v piatok na oficiálnu návštevu do Ankary. Napísala to agentúra DPA s tým, že ide o prvú cestu člena nemeckého kabinetu do Turecka od zmareného júlového pokusu o prevrat.
Loading
...
Müller mal na programe stretnutie s tureckou ministerkou pre sociálne záležitosti Fatmou Betül Sayan Kayaovou. Rokovať mali najmä o pomoci sýrskym utečencom v Turecku.
"Turecko je spoľahlivým partnerom na implementovanie takýchto opatrení," povedal Müller novinárom počas návštevy.
V Nemecku žije veľká menšina Turkov. Na území tejto západoeurópskej krajiny sa nachádza 1,5 milióna osôb, ktorí majú stále turecké občianstvo, pričom celkovo tam evidujú zhruba tri milióny Turkov.
Müller už začiatkom tohto týždňa navštívil rozvojové projekty pre utečencov v Jordánsku a Libanone.
Predstavitelia z okolia tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sa v období po prevrate opakovane vyjadrili, že od nemeckej vlády očakávajú väčšiu solidaritu po udalostiach z 15. júla, keď sa malá časť tureckej armády pokúsila prevziať moc v krajine.