BRATISLAVA. Je niečo po polnoci. Študentský kampus James Madison University v americkej Virgínii zažíva obyčajný večer - niektorí študenti spia, druhí sa učia, iní zas noc trávia na večierku. Potom však večer preruší zvonenie telefónov, notifikácie sociálnych sietí rozšíria poplach - v kampuse je narušiteľ.
Video zo Snapchatu sa rozšírilo okamžite. Areálom sa približuje strašidelný klaun. Ani trochu sa nepodobá na milých klaunov z cirkusu. Študenti vyskočia z postelí - jedni sa rozhodnú skryť, iní vyjsť von a klauna chytiť alebo aspoň odohnať.
Hystéria sa však nešíri len kampusom James Madison University, už týždne ju zažíva vyše dvadsať amerických štátov. Vyhrážky od strašidelných klaunov sa objavujú na internete, ale aj v realite. Napádať chcú deti aj dospelých.
Červený nos, košeľa od krvi
Prvých strašidelných klaunov spozorovali koncom augusta. Obyvatelia Južnej Karolíny polícii nahlásili, že sa prihovárajú deťom - lákali ich, aby šli za nimi do lesov. Dnes o podobných situáciach médiá hovoria ako o “národnom fenoméne”.
Nikomu zatiaľ neublížili, často však hovoria o tom, že by chceli. Nosia so sebou meče či mačety, ľudí strašia už na prvý pohľad. Neusmievajú sa, masky na tvárach vyzerajú ako od krvi, často len stoja na ulici, niekedy však ľudí aj napádajú. Často sa pohybujú v okolí stredných či vysokých škôl.
Mnoho z klaunov má na komunikáciu s verejnosťou založené svoje vlastné facebookové stránky. Niekedy sa sústredia na jednotlivé mestá či regióny, niektorí z nich si od nich odvodili aj svoju prezývku.
“Živím sa tým, že zabíjam ľudí,” písalo sa ešte donedávna na facebookovej stránke klauna menom Flomo. Bydlisko: Flomaton, Alabama. Má veľký červený gumený nos, červené vlasy a košeľu zafŕkanú od krvi, píše Guardian. Flomo chcel zabíjať na miestnej škole.
Sociálne siete sa topia v zdieľaných strašidelných videách. Informácie o tom, že ktosi zazrel klauna, sa šíria v podstate neustále. Mnohé z nich sú však len falošnými poplachmi a “prankmi”, pri ktorých sa strašidelný klaun baví na účet nachytaného a všetko si nahráva na skrytú kameru.
Viac verzií
V Spojených štátoch sa udomácnil nový pojem - “klaunovský terorizmus”. Niekoľko ľudí polícia zatkla, žiaden z chytených klaunov však nepovedal, že by šlo o organizovanú akciu naprieč celou krajinou. Viacerí tak hádajú, že klaunovský terorizmus začal jeden človek alebo jedna skupinka, virálny potenciál témy ho rozniesol po krajine a inšpiroval aj ďalších.
Koľko z nich myslí vyhrážky vážne a koľko sa len zabáva, nevie nikto. CNN dokonca zverejnilo zoznam možných spúšťačov celej hystérie - ráta s možnosťou, že ide o akýsi klaunovský strašidelný folklór, ktorý sa v Spojených štátoch vždy z času na čas zopakuje, s verziou, že je to len predhalloweenska zábava, vydarený pokus o virálny obsah či nová forma hry.
Keď však na klaunov zareagoval aj Biely dom, bolo jasné, že vlnu hystérie v Spojených štátoch už nie je možné ignorovať. K fenoménu sa tento týždeň vyjadril hovorca Bieleho domu. Hlavné posolstvo? Zachovať pokoj.
Nevieme, čo je reálne
Príznaky panického strachu z klaunov sú rovnaké ako pri akejkoľvek inej fóbii. Človek, ktorý trpí coulrofóbiou pri stretnutí s objektom svojho strachu zažíva nevoľnosť, triašku či zrýchlený tep.
Podľa kriminológa a profesora sociológie na Dew University v New Jersey je strach z klaunov úplne pochopiteľný. Tvrdí, že celý problém tkvie v tom, že človek nevie, čo je na človeku pod maskou reálne a čo nie.
“Neviete, čo je pod mejkapom,” hovorí Scott Bonn pre magazín Time. “Môže tam byť ktokoľvek a čokoľvek. To je na nich to desivé.”
Jeho prognóza, ako bude ďalej pokračovať klaunovský terorizmus, znie nasledovne: “Je to párty. Je to hra. Intuícia mi hovorí, že to celé nakoniec vyšumí. Môže sa pri tom niekto zraniť? Ak sa to vymkne z rúk, tak áno, najmä ak sa do toho zapletie aj nejaký ten alkohol. Ale nemyslím si, že to skončí zrodom klaunovského vraha.”