WASHINGTON, BRATISLAVA. Európa je odhodlaná pokračovať v roku 2017 spoločne. Musí nájsť a nájde silu prekonať súčasné výzvy. Uviedol to vo štvrtok na úvod konferencie vo Washingtone minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.
"Naším hlavným cieľom je teraz priniesť Európsku úniu bližšie k Európanom. Musíme obnoviť dôveru a ukázať, že Európska únia funguje, že robí život bežných ľudí bezpečnejším a lepším," uviedol Lajčák.
Problém priaznivého obrazu
Minister zdôraznil aj dôležitosť vzťahov medzi Spojenými štátmi a Európou. "Vždy je užitočné hovoriť o transatlantických vzťahoch. Teraz je to však dôležitejšie než kedykoľvek predtým.
V Európe sa odohrali udalosti, a nie nutne pozitívne, ktoré ovplyvnia naše partnerstvo. Je preto dobré, že máme dnes možnosť o tom hovoriť," uviedol Lajčák.
Veľvyslanec EÚ v USA David O'Sullivan na konferencii vyhlásil, že "vždy, keď Európa a Spojené štáty spolupracovali, história sa pohla lepším smerom. Preto je dôležité, aby sme zostali silnými partnermi bez ohľadu na to, akým náročným výzvam práve čelíme."
O'Sullivan pripomenul, v akých ťažkých časoch sa EÚ zrodila a čo všetko vtedy prekonala. Na to by sme podľa neho nemali v dnešných časoch zabúdať, najmä keď máme pocit, že únia nefunguje. V minulosti totiž EÚ prekonala oveľa väčšie prekážky, myslí si O'Sullivan.
Konferenciu s názvom "Silnejší so spojencami: Budúcnosť Európy po brexite" usporiadala organizácia Atlantická rada v spolupráci s predsedníctvom SR v Rade EÚ. Európski a americkí predstavitelia diskutovali na témy budúcnosť EÚ po vystúpení Británie, migračná kríza, terorizmus a bezpečnosť, vzťahy s Ruskom či vplyv prezidentských volieb v USA na transatlantické vzťahy.
Podobne bývalý generálny tajomník NATO a bývalý dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen povedal, že inštitúcie únie majú problém nájsť veci, ktoré by o nich vytvorili priaznivý obraz v očiach ľudí. Nevyhnutná je podľa neho komplexná reforma trhu práce a sociálneho systému, keďže "dnes je veľmi ťažké získať prácu, ale ľahké získať sociálne dávky".
Rasmusen sa vyjadril aj na tému vzťahov s Moskvou. "Rusko sa zmenilo zo strategického partnera na strategickú výzvu," uviedol.
"Ruská agresia voči Ukrajine vytvorila v Európe nové bezpečnostné prostredie a my sa tomu musíme prispôsobiť. Po prvé posilnením našej spoločnej obrany, po druhé zachovávaním si pevného postoja a po tretie udržiavaním jednoty v rámci EÚ, NATO aj naprieč Atlantikom," myslí si bývalý generálny tajomník Severoatlantickej aliancie. Len vtedy podľa neho Vladimir Putin pochopí, že konfrontácia sa neoplatí, a že musí spolupracovať.
Rasmussen tiež zdôraznil, že Západ nikdy neuzná nelegálnu anexiu Krymu.

Dočkal sa pochvaly
Minister Lajčák vystúpi na konferencii ešte raz, a to v sekcii prednášok na tému "Udrží sa Európska únia? Budúcnosť európskeho projektu po brexite". Medzi rečníkmi sa predstaví aj Rastislav Káčer, veľvyslanec Slovenska v Maďarsku a bývalý veľvyslanec Slovenska v USA.
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR sa dočkal v úvode konferencie aj veľkej pochvaly.
Predseda Atlantickej rady Frederick Kempe vo svojej úvodnej reči vyjadril ľútosť nad tým, že Lajčák obsadil druhé miesto pri voľbe budúceho generálneho tajomníka OSN, pričom poukázal na doterajšiu prácu ministra. Môže byť podľa neho hrdý nielen na to, čo dosiahol on sám, ale aj na to, kde dnes je Slovensko.
Loading
...