MIAMI, BRATISLAVA. Príchod hurikánu Andrew pred 24 rokmi Floriďanov prekvapil. Sformoval sa náhle z tropickej búrky a zanechal za sebou 44 obetí a vyše 120-tisíc poškodených či zničených budov.
Na hurikán Matthew, ktorý zasiahne pobrežie Floridy dnes, sa už obyvatelia aj politici pripravujú. „Táto búrka vás zabije,“ povedal dokonca floridský guvernér Rick Scott.

Nie všetci chcú odísť
Vo štvrtok ráno sa už najmenej tritisíc ľudí skrývalo v krytoch pred prírodným živlom, nemocnice pri meste Daytona Beach presúvali pacientov do vnútrozemia. Hurikán štvrtej kategórie mal pobrežie Floridy zasiahnuť v piatok. Dva dni predtým spustošil pobrežie Haiti.
„Stratili sme všetko, čo sme mali. No bola by to naša chyba, ak by sme tu zostali a zomreli,“ hovorí pre agentúru AP Cenita Leconteová popritom, ako sa predierala blatom a troskami svojho domu. Pôvodne z domu odmietala odísť a varovania ignorovala.
Hurikán v chudobnej krajine zabil pravdepodobne viac ako 65 ľudí a napríklad časť prímorského mesta Jeremie takmer vymazal z mapy. Podobná sila by teraz mohla zasiahnuť aj floridské pláže. Hurikán prvýkrát môže zasiahnuť aj vesmírnu raketovú základňu na Myse Canaveral.
Aj na Floride však niektorí evakuáciu odmietajú – na mnohých miestach je zatiaľ dobrovoľná. „Rozruch je horší, ako bude samotná búrka,“ hovorí pre AP jeden z obyvateľov mysu Canaveral, ktorý plánuje počas búrky jazdiť autom ani nie míľu od pláže.
Guvernér Scott však nič nechcel nechať na náhodu: „Ak váhate s evakuáciou, myslite na všetkých tých ľudí, ktorých táto búrka už zabila,“ povedal podľa rádia NPR. Podľa neho by z domovov mali odísť asi dva milióny ľudí.
Desať rokov pokoja
Kedysi hurikány zasahovali Floridu priemerne každého 2,3 roka, tie silné raz za päť rokov. Posledné desaťročie však mali Floriďania šťastie - väčšina hurikánov sa rozpadla nad Atlantickým oceánom či Mexickým zálivom, alebo sa stočili na sever. Hurikán Sandy štát obišiel a spustošil východné pobrežie vrátane New Yorku.
Podľa klimatológa Jozefa Pecha zo Slovenského hydrometeorologického ústavu je takáto prestávka nezvyčajná: „Určitú úlohu v tejto pauze mohli hrať cirkulačné pomery a aj málo priaznivé podmienky nad tropickým Atlantikom. Od roku 2013 sa napríklad silný hurikán tretej a vyššej kategórie nevyskytol v žiadnej oblasti Atlantického oceánu, k čomu mohol prispieť aj postupne silnejúci klimatický jav El Niňo,“ hovorí.
Príliš teplý oceán tak zabraňuje tomu, aby sa búrkové systémy nad Atlantikom aj Karibikom vôbec vytvárali.
K Floride sa môže vrátiť
Matthew je teda prvým silným hurikánom, ktorý sa dostal k floridskému pobrežiu. Nie je však prvým v tejto sezóne – slabší hurikán Hermine spôsobil záplavy na severe polostrova ešte začiatkom septembra.
Vietor by mohol teraz dosahovať rýchlosť až 250 kilometrov za hodinu. Matthew už obmedzil dopravu na letisku v Miami – zrušili viac ako 90 percent letov, zatvárajú sa školy a ľudia vykupujú v obchodoch potraviny.
Podľa Chucka Watsona z organizácie Enki Research v Savannah, ktorý predpovedá dosahy katastrof, môže hurikán Matthew stáť Floridu až pätnásť miliárd dolárov. Väčšinu však tvoria ekonomické straty podnikov spôsobené evakuáciou, tvrdí pre Washington Post.
Ak by hurikán naozaj miesta na pobreží zničil, výdavky by mohli byť oveľa väčšie. Hurikán Andrew v roku 1992 stál Floridu aj ostatné štáty vyše 26 miliárd dolárov, najničivejšia Katrina stála Američanov až 125 miliárd.
Pozoruhodné je aj ďalšie smerovanie hurikánu. „Prognostické modely predpokladajú, že po tom, ako zasiahne východné pobrežie Floridy a Georgie, odkloní sa nad oceán a vráti sa späť po veľkej slučke k pobrežiu Floridy,“ hovorí Pecho. Ak by sa tak stalo, išlo by podľa neho o neštandardný jav.