BRATISLAVA. Prestížna americká výskumná inštitúcia RAND Corporation vydala štúdiu Reinforcing Deterrence on NATO 's Eastern Flank , v ktorej otestovala schopnosť jednotiek NATO ochrániť Litvu, Lotyšsko a Estónsko pred možným ruským útokom.
Výsledok je pre NATO žalostný - ruské jednotky obsadia Pobaltie maximálne do 60 hodín.
Otázka ruského ozbrojeného útoku je pre tri krajiny Pobaltia - teda Litvu, Lotyšsko a Estónsko - kľúčovou témou posledných rokov. Rusko pritom, či už vyhlásením alebo reálnymi krokmi (presunom jednotiek), všetky tri krajiny nijako neupokojuje.

Taktika neistoty útoku
Problémom nie je reálnosť či nereálnosť útoku, ale Ruskom udržiavaná neistota z možného útoku. Taktika "neistoty útoku" zapadá do konceptu veľmi efektívnej informačnej vojny vedenej Ruskom proti Západu.
Koncept tejto vojny dobre opísal dôstojník Generálneho štábu Armády ČR Otakar Foltýn a predseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel.
"Reálna hrozba spočíva v pomerne veľmi silnej informačnej vojne. Rusi robia informačné operácie veľmi dobre a efektívne. Najskôr hovoríte niečo málo, čo je pravda, v druhej fáze polopravdu a k tomu pridávate absolútne lži, "povedal pre českú televíziu Foltýn.
"Cieľom Ruska nie je, aby presvedčilo významnú časť populácie o svojej pravde, jeho cieľom je totálne rozbúrať akúkoľvek dôveru v čokoľvek."
Skúška pre NATO
Prípadný úspešný ruský útok na Pobaltí vystaví NATO obrovskej skúške jednoty a odhodlania. Pri prípadnom zlyhaní alebo nedostatku rozhodnosti upadne dôvera v schopnosti NATO. Následkom bude rozpad Aliancie.
Pobaltské štáty si tak kladú otázku, na ktorú z Ruska nedostávajú odpoveď: "Stojí Rusku za to zaútočiť na Pobaltie s cieľom rozbiť jednotu NATO? Dovolíme Rusku udržiavať Litvu, Lotyšsko a Estónsko v dlhodobej neistote kvôli možnému útoku?"