SREBRENICA, BRATISLAVA. Ešte pred sedemnástimi rokmi sa tam vraždili Srbi s Bosniakmi, odvtedy však v desaťtisícovom horskom mestečku Srebrenica panoval relatívny pokoj. Do bosnianskej Srebrenice sa teraz po dlhých rokoch vrátili špeciálne policajné zložky.
Môžu za to októbrové voľby, v ktorých si jeho obyvatelia prvýkrát od skončenia balkánskych vojen za starostu zvolili Srba. Hlasovanie, ktorého víťazom sa stal 34-ročný Mladen Grujičić, bolo údajne aj zmanipulované.
Novozvolený starosta však sľubuje, že jeho politika nebude namierená proti bosnianskym moslimom, ktorých tam dnes žije asi tretina. „Chcem, aby sme v Srebrenici obrátili list, aby sme pred sebou mali nový život a pozerali sa dopredu,“ citujú ho balkánske médiá.
Nepísané pravidlo
Aj keď sa Srebrenica nachádza v Republike srbskej, teda v časti Bosny obývanej prevažne Srbmi, mestu šéfoval vždy zástupca bosnianskej moslimskej menšiny. Kedysi prevažne Bosniakmi obývané mestečko bolo v júli 1995 miestom najväčšej genocídy v Európe od skončenia druhej svetovej vojny. Viac ako osemtisíc prevažne moslimských obetí srbskej genocídy dnes pripomína masový hrob v priľahlej dedinke Potočari.
Grujičićovo zvolenie porušuje nepísané pravidlo – Srebrenica napriek masakre zostala súčasťou Republiky srbskej, na jej čele by však mal zostať Bosniak. Miestnym sa nikdy nepodarilo presadiť, aby sa Srebrenica stala súčasťou druhej časti Bosny – prevažne Chorvátmi a moslimami obývanej Federácie Bosny a Hercegoviny. Aj keď sa nachádza len pár kilometrov od jej hraníc.
Podľa stále neúplných výsledkov doterajší starosta Camil Duraković získal len 31-percentnú podporu, za Grujićica, ktorého podporili všetkých desať miestnych srbských strán, až 67 percent voličov.

Ulice strážia policajti
Tridsaťsedemročný Duraković, ktorý srebrenickú masakru prežil, stále nepriznal porážku. Musia totiž ešte spočítať hlasy ľudí, ktorí hlasy v srebrenických voľbách odovzdali mimo mestečka.
Ulice Srebrenice teraz až do spočítania hlasov strážia policajti. Hoci v meste je údajne cítiť napätie, zatiaľ sa tam neschyľuje k násilnostiam.
„Srebrenica je pokojná a k napätiu prispievajú najmä médiá,“ varoval Grujičić.

Nový starosta: Nepoviem slovo genocída
Ak sa predsa len stane starostom, mestečku bude prvýkrát za posledné roky šéfovať politik, ktorý srebrenickú masakru odmieta nazývať genocídou, tak ako o tom rozhodol Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY).
„Nechám to na kompetentných,“ cituje ho portál Rádia slobodná Európa. „Zločiny páchali príslušníci oboch komunít. Budeme mať tu v Srebrenici lepší život, ak by sme to nazvali genocídou?“ vyhol sa odpovedi.