Berlín 2. mája (TASR) - Nemci sa čoraz viac zdráhajú mať deti. Vyplýva to z výsledkov prieskumu Spolkového štatistického úradu, ktoré dnes zverejnilo ministerstvo vnútra. V súčasnosti si podľa neho želajú v priemere 1,7 dieťaťa oproti asi dvom zo začiatku 90. rokov.
"Odmietať deti je odmietať život," uviedol minister vnútra Otto Schily vo vyhlásení s tým, že medzi nemeckou verejnosťou sa musí posilňovať uvedomovanie si významu detí, rodiny a spolunažívajúcich generácií.
Podiel Nemcov vo veku 20-39 rokov, ktorí nechcú mať žiadne deti, sa od predošlého prieskumu z roku 1992 výrazne zvýšil. Najnovší prieskum ukázal, že deti si neželá 14,6 percenta žien a 26,3 percenta mužov - v porovnaní s 9,9 a 11,8 percenta spred vyše desaťročia.
Medzi dôvodmi, prečo chcú mať obyvatelia Nemecka menej detí, uvádza správa o výsledkoch čoraz väčší počet manželstiev uzatváraných vo vyššom veku a želanie ľudí udržať si svoju životnú úroveň.
Nemecko a ďalšie európske krajiny, čeliace starnúcej populácii a klesajúcej pôrodnosti, sa snažia reformovať nákladné systémy sociálneho štátu. Tieto snahy však vyvolali rozsiahly odpor obyvateľstva, popri sťažnostiach, že dôchodcovia a nezamestnaní znášajú neúmerne vysoký podiel dôsledkov.