NEW YORK, BRATISLAVA. Keď sa sa na jar začínal výber nového generálneho tajomníka OSN, hovorilo sa najmä o dvoch podmienkach – kandidát by mal pochádzať z krajín východoeurópskej skupiny a mohlo by ísť o ženu. V oboch prípadoch by to bola premiéra.
V prvej podmienke vycítilo šancu aj Slovensko (ale aj Srbsko, Chorvátsko, Moldavsko, Bulharsko dokonca dvakrát) a nominovalo ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka.
Ten sa ešte donedávna spomínal ako jeden z favoritov, v neformálnych hlasovaniach končil na najvyšších priečkach, v tom poslednom stredajšom bol druhý, keď dostal sedem podporných hlasov a šesťkrát nie, medzi ktorými však boli dve vetá stálych členov Bezpečnostnej rady OSN, dve krajiny na Lajčáka nemali názor.
Svoje umiestnenie vo vyhlásení pre SITA označil za ,,bezprecedentný úspech slovenskej diplomacie". Slovensko sa podľa neho druhým miestom zviditeľnilo na medzinárodnej pôde.

Žiadna podmienka sa nesplnila
Konečným výsledkom však je, že z dvoch pôvodných podmienok sa nenaplnila žiadna. Novým generálnym tajomník sa stane António Guterres. Muž z Portugalska. Prečo sa to stalo a čo zničilo Lajčákove šance?
Za rozhodnutím je zmena, o ktorej sa rozhodlo ešte pred voľbou. Všetkých kandidátov vypočuli verejne a aj diplomati o svojich predstavách hovorili verejne. Vypočúvania sa tak neodohrávali za zatvorenými dverami a to, že Guterres je na funkciu pripravený bez ohľadu na jeho pôvod, bolo jasné už od začiatku.
Navyše, západní diplomati naznačovali, že kandidáti východoeurópskej skupiny vo vypočúvaniach zlyhali a naznačili, že región o možnosť vybrať šéfa OSN príde.