PRAHA, BRATISLAVA. Kľúčové voľby do Poslaneckej snemovne čakajú Česko až o rok, no už tento víkend veľa napovie o tom, ako sa bude rozdeľovať moc. V súbojoch o kraje a senátne kreslá sa ukáže, či Andrej Babiš pokračuje v ovládnutí republiky a či sa premiér Bohuslav Sobotka dokáže udržať na čele strany a vlády.
Keď sa pred štyrmi rokmi blížili krajské voľby, politická situácia bola napätá. Pár mesiacov pred voľbami zatkla protikorupčná polícia vtedajšieho stredočeského hajtmana a bývalého ministra zdravotníctva Davida Ratha so siedmimi miliónmi korún v škatuli od vína.
Tajomníka ústeckej hajtmanky Pavla Koudu zase mesiac pred voľbami zadržali za machinácie s eurofondami.
Dnes je situácia iná. Podľa serveru Neovlivní.cz regionálni politici zistili, že ani korupčné kauzy a škandály ich nemusia obrať o hlasy. To, že napríklad dvaja hajtmani krajov čelia policajnému stíhaniu, nezaujíma nielen voličov, ale ani ich vlastné strany ČSSD a Starostové a nezávislí.

Voličov to neláka
Z trinástich krajov (mimo Prahy) dnes jedenásť ovládajú sociálni demokrati (ČSSD), jeden patrí komunistom z KSČM a Liberecký kraj zastupuje kandidát strany Starostové a nezávislí, ktorí v minulosti úzko spolupracovali s TOP 09.
Krajské voľby Čechov veľmi nezaujímajú – v roku 2012 v nich volilo 36,8 percenta voličov, volebné obdobie predtým to bolo 40,3 a v roku 2004 len 29,6 percenta. Na Slovensku je účasť vo voľbách do samospráv ešte nižšia – len v roku 2009 prekročila 23 percent.
Šok aj konšpirácie
Cez víkend teda pôjde skôr o predohru pred budúcou volebnou jeseňou. „Ak by ČSSD obhájila len štyri či tri kraje, bol by to politický šok, ktorý by viedol k zmenám v politike strany či v zmenám vo vedení. Mohlo by to otriasť aj koalíciou,“ tvrdí pre SME český politológ Jiří Pehe.
Líder strany a premiér Bohuslav Sobotka v júni pre Hospodářske noviny avizoval, že v prípade volebného fiaska na jarnom zjazde z vedenia strany odstúpi. V septembrovom rozhovore pre MF DNES už hovoril o odstúpení opatrnejšie. „Ak by sme získali aspoň sedem hajtmanov, videl by som to ako úspech sociálnej demokracie,“ tvrdí.
Podľa Peheho je v nepríjemnej situácii: „Potrebuje obhájiť čo najviac krajov, aby si upevnil pozíciu, na druhej strane v niektorých krajoch sú hajtmani, ktorí proti nemu konšpirovali a radšej by ich videl v úzadí,“ hovorí politológ.
Naráža na vnútrostranícky puč organizovaný juhomoravským hajtmanom ČSSD Michalom Hašekom. Ten spolu so štyrmi kolegami zo strany po voľbách do snemovne v roku 2013 zorganizoval tajnú schôdzku s prezidentom Milošom Zemanom a dohodol sa na zosadení Sobotku, ktorý vyjednával o novej vláde.
Sobotka nakoniec tento pokus potlačil a dnes sa vo voľbách musí spoliehať aj na Hašekov volebný úspech.
Strana pritom nemá výraznú kampaň a napríklad volebné heslo si požičala od slovenských kolegov zo Smeru. Ľudia si zaslúžia istoty, hlásajú bilbordy.