BRATISLAVA. „Chcela som napísať knihu, ktorá by ukázala, aký rozmanitý a bohatý môže byť život černošiek v Amerike. Žiadna žena ma v tom nemohla zastúpiť a nemohla som ani písať o inej krajine“, povedala v rozhovore pre Národnú knižnú nadáciu Gloria Naylorová (25.1.1950 -28.9.2016).
Tak sa zrodil námet pre Naylorovej knižný debut – novelu Ženy z Brewster Place, ktorá neskôr nadchla i Oprah Winfreyovú a získala Národnú knižnú cenu v kategórii Najlepšia beletria.
Herečka sa stala producentkou televíznej minisérie inšpirovanej Gloriinou knihou a objavila sa aj v hlavnej úlohe pilotného dielu.
Hodiny v knižnici
Gloria Naylorová sa narodila v New Yorku. Jej rodičia predtým prenajímali pôdu v Mississippi, no napokon sa im podarilo emigrovať z odlúčeného Juhu.
Sami mali len základné vzdelanie, možno práve preto im veľmi záležalo, aby si ich ratolesti rozširovali obzory.
Ako sa môže človek stále učiť čosi nové, ak nie čítaním kníh? Gloria trávila v knižnici celé hodiny. Neskôr priznala, že prečítala všetky dostupné knihy.
Černosi predsa nepíšu knihy
Jej autorský debut prišiel v roku 1982, keď svetu predstavila sedem žien z Brewster Place.
Pre každú vyhradila jednu kapitolu, z každej urobila hrdinku jej vlastného príbehu. Všetky sa potýkali s čímsi, čo v tých rokoch dôverne poznali predovšetkým Afroameričanky .
Ďalšími novelami si nevyslúžila len post priekopníčky medzi černošskými feministkami. Ako uvádza CNN, mnohí kritici ju začali nazývať hlasom americkej literatúry.
„V mladosti mi nik nedal do rúk knihu, ktorú by napísal Afroameričan. Dlhé roky som si dokonca myslela, že černosi knihy nikdy nepísali, ani nepíšu. Nemala som sa s kým identifikovať," priznala neskôr Gloria.