Aktivisti zo Sýrie
Vchádzajú na miesta, kde len nedávno prebiehalo bombardovanie. Vedia, že ďalšími na rade môžu byť oni, no pocit zodpovednosti za obete je u nich prednejší. Biele helmy sa preslávili v posledných týždňoch, keď o nich Netflix zverejnil dokument, no takto fungujú už od začiatku občianskej vojny v Sýrii.
Po bombardovaniach podľa niektorých odhadov zachránili až 60-tisíc ľudí. Mnohí na to doplatili životom. Biele helmy sú pritom dobrovoľníci, ktorí neopustili krajinu, aj keď mali šancu. Rozhodli ostať doma a pomáhať tým, ktorým nemá kto pomôcť.

Do zbombardovaného Aleppa či iných sýrskych miest prichádzajú aj ľudia z mimovládnej organizácie Human Rights Watch. Takzvaný E-team má na starosti zdokumentovať všetky dôkazy na mieste, aby sa neskôr dali použiť pri súdnych procesoch.
Aby vojnové zločiny neostali nepotrestané a diktátor vraždiaci vlastných ľudí, prípadne šialení islamisti, nemohli tvrdiť, že o porušovaní ľudských práv z ich strany nie sú žiadne dôkazy. Aj o nich nakrútili dokument.
Lekári bez hraníc
Nobelovu cenu mieru už síce dostali v roku 1999, no so svojou prácou na miestach, kam sa nikto iný neodváži, neprestali ani potom. Doplatili na to aj životmi, nemocnice Lekárov bez hraníc čelili bombardovaniam v Afganistane či v Jemene.
„Nemôžete zachrániť všetkých, ale nekladiem si otázku, že keď zachránim človeka, čo ak ho o tri hodiny zastrelia. Stať sa to môže, ale stále to má zmysel,“ opísal v rozhovore pre SME pocity lekára na misii český chirurg Tomáš Šebek.
