
BRATISLAVA. Viceprezidentská debata asi ešte v žiadnom volebnom cykle neovplyvnila výsledky prezidentských volieb či dokonca priebeh kampane. Možno s výnimkou roku 2008, keď bola latka pre republikánku Sarah Palinovú nastavená prekliato nízko – no nakoniec ju zvládla veľmi dobre.
Prekvapujúca debata sa neočakávala ani tento rok a ani neprišla. „Taká normálna debata, ako by ste čakali,“ analyzoval vo vysielaní Chuck Todd z NBC News okamžite po jej skončení.
Keď v prvej debate skákal do reči Trump, vo viceprezidentskej debate to bola práve Clintonovej dvojka, exguvernér a senátor Tim Kaine, ktorý sa často nemohol zdržať a skákal guvernérovi a exkongresmanovi Mikeovi Pencovi do reči.
"Clintonová má šťastie, že namiesto Trumpa nečelila Penceovi," zhodnotil portál Politico. Ako dodal, Kaine sa nesnažil vyhrať debatu. Snažil sa len útočiť na Trumpa.
Obaja kandidáti aj preto miestami hovorili tak cez seba, že im nebolo ani rozumieť a moderátorka Elaine Quijanová zo CBS News síce nebola iba pozorovateľkou – ale udržať poriadok pri stole a disciplínu odpovedať na otázky sa jej tiež nepodarilo. Najlepšie to vystihla v jednej z posledných tém.
„Iba vám pripomeniem, že ste odpovedali na otázku o Severnej Kórei“, na čom sa obaja kandidáti zasmiali. Hovorili totiž o všetkom, len nie o Kimovi Čong-unovi. Pence ukázal za 90 minút toľko pokoja, ako sa Trumpovi nepodarilo asi za celý život.
Skloňovali Trumpa a Putina
Trump bol napriek svojej neprítomnosti najskloňovanejším menom. Tim Kaine zrejme povedal Trumpovo meno viackrát než Trumpov potenciálny viceprezident.
S výnimkou Hillary Clintonovej bolo ďalšie najdiskutovanejšie meno ruského prezidenta Vladimira Putina. Kaine Pencovi pripomenul, keď o Putinovi povedal, že Putin je lepší (pozn. silnejší) líder než Obama.
„Ak nepoznáte rozdiel medzi diktátorom a lídrom, tak by ste mali ísť späť na občiansku výchovu do piatej triedy“. Kaine sa ale pomýlil v Penceovom pôvodnom citáte: Nepovedal, že je lepší, ale silnejší líder.

Kaine rozdával údery, často teda aj skákaním do reči a jeden bol rétoricky mimoriadne zapamätania-hodný: „Trump má akýsi osobný Mount Rushmore (pozn. pamätník štyroch amerických prezidentov) s Vladimirom Putinom, Kim Čong-unom, Muammarom Kaddáfím a Saddámom Husajnom“.
Pripomenul Penceovi ako Trump týchto diktátorov chválil. Pence však Putina v debate vonkoncom nechválil, nazval ho „malým a násilnickým lídrom Ruska... ktorý diktuje Spojeným štátom, najväčšiemu národu na Zemi“.
V každom prípade, azda najzaujímavejšia správa noci prišla asi dve hodiny pred debatou.
Republikánska strana omylom zverejnila na Twitteri analýzu o debate pred debatou, zakrátko ju stiahla. Ešte predtým než by prebehla, vyhlásili Penca za víťaza, ako dobre hovoril o ekonomike a zdôraznil škandály Hillary.
V každom prípade, Pence bol určite efektívnejší v útokoch na Clintonovú než v obhajovaní Trumpa. Miestami sa až zdalo, že s ním ani nie je na kandidátke – v novembri však budú Američania rozmýšľať nad prezidentom, nie jeho dvojkou. Niektorí komentátori lakonicky konštatovali, že Trump robí viac konkurz na prezidentské voľby v roku 2020 - než by mal stráviť čas obhajovaním neobhájiteľného.
