KYJEV, BRATISLAVA. Boli to bežné väznice, kde odsúdenci výmenou za skrátenie trestu a menší zárobok manuálne pracovali. Ukrajinské zariadenia pre trestancov sa však po príchode separatistov zmenili doslova na lágre pripomínajúce skôr sovietske gulagy.
Tvrdí to najnovšia správa mimovládky Skupina východných ľudských práv, ktorú cituje aj britská verejnoprávna BBC.
Jedným z trestancov, ktorého v spráce spomína, je 29-ročný Alexander Efrešin. Pred štyrmi rokmi ho zatkli za krádež a neúmyselné podpálenie minibusu pod vplyvom alkoholu, za čo si mal odpykať osemapolročný trest.
„Nemyslím si, že tu vydržím ešte ďalší rok, tobôž nie tri, ktoré mi ešte zostávajú,“ tvrdí Efrešin, ktorý si v zariadení neďaleko mesta Krasny Luch odpykáva šesť rokov.
Žiadne lieky ani lekári
Efrešin si mal pôvodne odpykať osemapolročný trest, ten mu však o tretinu skrátili práve preto, že bol ochotný popri jeho odpykávaní pracovať. Dostával za to aj menší zárobok.
Dnes nielenže pracuje oveľa tvrdšie, ale trest mu vrátili na pôvodnú úroveň. Zostávajú mu tak ešte tri roky, aj keď domov mal ísť už tento rok.
„Nemáme prístup k liekom, lekárom či zubárom. Prišiel som o mnoho zubov, nedávajú mi ani lieky na bolesť. Kŕmia nás len kašami... Je to nehumánne,“ cituje Efrešina britská BBC.
Loading
...
Až 15 väzníc
Efrešin je jednou z ďalších obetí konfliktu na východe Ukrajiny. So sťažnosťou sa obrátil na úrady v Kyjeve, tie však neuznávajú separatistické republiky v Donecku, pod ktoré tamojšie väznice spadajú.
Podobne brutálne podmienky podľa Skupiny východných ľudských práv panujú v 15 väzniciach na východe Ukrajiny, kde si odpykáva tresty pät tisíc Ukrajincov. Vyrábajú nábytok, rakvy, stolové hry či ostnaté drôty. Niektorí pracujú v uhoľných baniach v nevyhovujúcich podmienkach.
Tieto pracoviská v roku 2012 vytvorili zisk asi 1,14 milióna eur, teda idú všetky peniaze do vreciek lídrov separatistických republík, tvrdí mimovládka, ktorá správu zostavila na základe 74 rozhovor s väzňami, ich príbuznými alebo so svedkami zneužívania.
„Je ťažké uveriť, že sme svedkami otrockej práce v centre Európe v 21. storočí. Ale deje sa to,“ tvrdí šéf skupiny Pavel Lisjansky.