SOUL, BRATISLAVA. Ak idete na večeru s juhokórejským úradníkom či politikom, vyhnite sa drahým steakom, kvalitnému alkoholu či darčekom. Dar v hodnote viac ako 50-tisíc kórejských wonov (40 eur) by ho totiž mohol stáť až tri roky väzenia či pokutu za tisícky eur.
Južná Kórea koncom septembra schválila zákon, ktorý má pomôcť v boji proti korupcii. Tá je serióznym problémom kórejskej spoločnosti až podľa 78,7 percenta opýtaných v prieskume Kórskejského inštitútu verejnej správy z roku 2014, píše CNN.
Obdarúvanie a spoločné obchodné večere sú však v Kórei tradíciou a nový zákon preto vyvolal najmä negatívne reakcie. Týka sa pritom asi štyroch miliónov ľudí – zamestnancov verejnej správy, politikov, ale aj školských úradníkov či novinárov.
Strácajú golfové kluby aj reštaurácie
Zákon zakazuje situácie, pri ktorých by vyššie postavení úradníci mohli zneužiť svoju moc. Kontroverzie však vyvolali najmä limity na dary či večere.
Štátny úradník nemôže prijať večeru za viac ako 30-tisíc wonov (24 eur), vecný dar za viac ako 50-tisíc (40 eur) a hotovosť, ktorú tradične dostávajú ľudia na svadbách, narodeninách či pohreboch za viac ako stotisíc wonov (80 eur).
V Kórei je pritom bežné, že na súkromných stretnutiach platí za účet ten najstarší. Ak by boli prítomní štátni úradníci, bolo by to nelegálne. Ak by ste si ako úradník po obede v hodnote 24 eur dali ešte kávu a oboje by zaplatil niekto iný, tiež by vám hrozila pokuta, píše Financial Times.
„Aj keď sympatizujeme s cieľom zákona, ktorý má vybudovať dôveru vo verejný sektor, obávame sa, že to bude mať veľké vedľajšie účinky,“ tvrdí Kórejská federácia malých a stredných podnikov.
Podľa odhadov ekonómov môže novým zákonom kórejská ekonomika utrpieť straty až vo výške 2,3 miliardy eur ročne. Týka sa to najmä reštaurácií či golfových ihrísk.
Loading
...
Špehujte a nahlasujte
Tvrdé zákony navyše vytvorili v Južnej Kórei akoby novú profesiu – amatérskych špiónov. Tí navštevujú narodeninové párty, svadby aj drahé reštaurácie. Úlohou je prichytiť úradníkov, ako prijímajú drahé dary či hotovosť.
Podľa agentúry Reuters môžu tí, ktorí prinesú dostatok dôkazov, získať odmenu až 200 miliónov wonov (161-tisíc eur).
Niektorí dokonca navštevujú Centrálu nahlasovania pre verejné dobro. Tu môžu podstúpiť tréning v tom, ako sa dajú využívať skryté kamery a ako nenápadne skorumpovaných politikov či úradníkov sledovať.
„Môžete napríklad vziať zo smetného koša v reštaurácii účet za platbu kreditnou kartou. Musíte získavať dôkazy,“ hovorí podľa agentúry na jednom z tréningov Moon Seoung-ok, prezident školy.
Ľudí, ktorých začali nazývať ran-parazzi, škola učí aj to, ako si podobné akcie s rizikom korupcie vyberať. „Musíte sa pozrieť na koho cielite. Kontrolujte nekrológy v novinách, aby ste zistili, kto z vyššej triedy má pohreb,“ hovorí Moon.
Na jednu zo svadieb vysoko postaveného úradníka zo štvrte Gangnam prišla aj dvojica špiónov z tejto školy. Jedným z nich bol aj 60-ročný Song Byung-soo. „Veci sa rýchlo menia,“ hovorí. Na svadbe totiž vynechali tradičné gratulácie a vystavovanie kvetín. Podľa Songa išlo o opatrenie pred novým zákonom.
„Najskôr som váhal, pretože tým niekomu ubližujem. No po tréningu si myslím, že je to v poriadku. Ak môžu ran-parazzi našu spoločnosť vyčistiť od špeciálnych láskavostí a korupcie, je to dobrá vec,“ dodáva pre Reuters.