MNÍCHOV, BRATISLAVA. Žije ich už len zopár, no Nemecko napriek ich vysokému veku a zlému zdravotnému stavu pokračuje v procesoch. Ľudí, ktorí sú obvinení z pomáhania pri masovom vraždení v koncentračných táboroch počas druhej svetovej vojny, môže teraz do väzenia poslať aj virtuálna realita.
Bavorská Kriminálna policajná agentúra (LKA) podľa serveru Deutsche Welle vyvinula 3D model nacistického táboru Auschwitz, ktorý je na území poľského Osvienčimu. Vďaka modelu môžu teraz zistiť, či obvinení vo výpovediach opisovali miesta a udalosti pravdivo a prípadne ich usvedčiť z klamstva.
"Častým prípadom bolo, že obvinení priznali, že pracovali v Auschwitzi, no tvrdili, že nevedeli, čo sa tam deje," hovorí pre agentúru AFP Jens Rommel, šéf federálneho úradu, ktorý vyšetruje nacistické zločiny.
Pomocou virtuálneho modelu sa teraz vyšetrovatelia snažia zistiť, či obvinení naozaj museli vedieť o tom, že ľudí posielali do plynových komôr, či že ich strieľali. "Model ponúka lepší náhľad do tábora a môže ukázať perspektívu podozrivého, napríklad zo strážnej veže," dodáva Rommel.

Výhľad zo strážnej veže
Model je podľa serveru TheLocal.de veľmi presný – vidieť na ňom pohyb väzňov, budovy aj stromy vo výške, akú mali pred vyše 70-timi rokmi.
Vytvoril ho policajný expert Ralf Breker na základe vyše tisícky fotografií z varšavských archívov a aj na základe osobnej návštevy tábora smrti. Niektoré budovy museli virtuálne dotvoriť práve preto, že v tábore Birkenau nacisti časť budov zničili.
Sudca aj obžaloba dnes počas vyšetrovania sledujú cez virtuálnu realitu napríklad aj to, či práve stromy alebo budovy neblokovali výhľad zo strážnych veží.
Model spočiatku pomohol pri vyšetrovaní prípadu Johanna Breyera z USA a rodeného Čecha, ktorý bol údajne zodpovedný za smrť 216-tisíc maďarských židov. Breyer zomrel v júni 2014 len pár hodín predtým, ako americký súd schválil jeho vydanie na súdny proces v Nemecku.
Dnes podľa polície žije ešte pár ľudí, ktorých môžu za nacistické zločiny stíhať.
Ťažké príbehy z Osvienčimu

Podľa Brekera nebolo vytváranie modelu jednoduché. "Každý deň sme trávili so šéfom archívu, ktorý nám poskytol veľmi veľa šokujúcich detailov," spomína Breker pre TheLocal.de.
Breker spomína napríklad prípad, keď do táboru Birkenau priviezli 438-tisíc maďarských židov a veľké množstvo ľudí spaľovaných v krematóriách nezvládli ani komíny, ktoré popraskali. Jednotky SS potom spaľovali obete aj priamo pred krematóriami.
"Jednotky SS dokonca vybudovali žľaby, ktoré zadržiavali tuk z tiel obetí, aby ho mohli pri ďalších telách použiť ako palivo," opisuje.
Podľa serveru Jerusalem Post by po skončení vyšetrovaní mohlo model získať napríklad jeruzalemské múzeum holokaustu Jad vašem. Tvorcovia sú však opatrní - obávajú sa totiž, aby model napríklad nebol zneužitý v počítačových hrách.
Virtuálnu realitu využila bavorská polícia napríklad aj pri vyšetrovaní útoku pravicových radikálov na Oktoberfeste v roku 1980, keď zomrelo 13 ľudí.