VARŠAVA, BRATISLAVA. V Poznani bolo na Mickiewiczovom námestí málo miesta, vstup do varšavského Starého mesta zase zablokovalo asi 30-tisíc ľudí. Časť Poliek neprišla do práce a namiesto toho v daždi protestovali proti vládnemu návrhu zákona proti interrupciám.
Protest Čierny pondelok zaplnil námestia a ulice nielen v Poľsku.
Loading
...
Barbarský zákon
Myšlienku zorganizovať celoštátny štrajk dostala pred dvoma týždňami právnička a aktivistka Marta Lempartová.
„Poľský parlament navrhuje škandalózny, barbarský protipotratový zákon, ktorý spôsobí, že môžu umierať ženy aj deti,“ hovorí pre SME. Návrh chce totiž úplne zakázať potraty s jedinou výnimkou – ak je život ženy v ohrození. Nikto však presnú definíciu ohrozenia nepozná a niektorí lekári dokonca tvrdia, že potrat by mohli vykonať až v prípade, ak by žena už začala umierať.
Zákon, ktorý pred dvoma týždňami posunul parlament do prvého čítania, nepovoľuje interrupciu ani v prípade znásilnenia či incestu.
Organizátorka pondelkového protestu si myslí, že vláda doteraz hlas ľudí ignorovala a pondelkový protest to môže zmeniť. „Žiadame len to, aby parlament zastavil prerokúvanie tohto zákona. Môže ho zahodiť do koša a oznámiť verejnosti, že tento barbarský krok už nebude riešiť,“ tvrdí Lempartová.
Na proteste vo Varšave niesli ženy transparenty s nápismi Dievča nie je inkubátor alebo Moje telo, moja vec, v Krakove zase skandovali: Táto vláda ďalej nevydrží. Demonštráciu pritom podporili tisícky žien aj mužov v európskych metropolách.


Falošný kompromis
Vládna strana Právo a spravodlivosť v posledných dňoch začala hovoriť o kompromise – výnimku pri potrate by mohol zahŕňať aj prípad, ak je plod poškodený.
Podľa politológa žijúceho v Poľsku Bena Stanleyho je to však stratégia. „Najskôr povolia debatu o úplne barbarskom návrhu a potom navrhnú niečo ‚menej drastické‘. Následne ľuďom povedia, že počúvajú obe strany debaty,“ napísal na twitteri.
Súhlasí s ním aj Lempartová: „Neexistuje kompromisný návrh, úlohou je len zastaviť protesty,“ tvrdí.
Lempartová, ktorá od začiatku roku pomáha aj v Komisii na obranu demokracie (KOD) organizujúcej protivládne protesty po celom Poľsku, to vidí ako súčasť vládnej stratégie.
„Veľká časť Poliakov je na vládu nahnevaná, pretože vidia, že ich kroky obmedzia skôr či neskôr práva všetkých občanov,“ hovorí. „Chceme im ukázať silu žien a verím, že aj ďalšie vlády sa budú žien báť, aby im nikdy nenapadlo takto hrubo zasahovať do ich osobných slobôd,“ tvrdí aktivistka a právnička.
Zákony o interrupciách sú pritom už dnes v Poľsku veľmi prísne. Ich novela by ich dostala na úroveň Vatikánu a Malty. Poľky pritom každoročne podstupujú desaťtisíce ilegálnych interrupcií najmä v zahraničí.
Lempartová si však myslí, že vláda napokon od reštriktívnej formy ustúpi: „Ak tento zákon prejde, myslím si, že táto vláda bude vládnuť veľmi krátko,“ dodáva.