New York 2. mája (TASR) - Všetky vlády musia pochopiť, že jadrové zbrane sú nebezpečenstvom pre svet, a podnikať kroky pre nukleárne odzbrojenie. Vyhlásil to dnes generálny tajomník OSN Kofi Annan v úvode hodnotiacej konferencie o plnení Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT).
Annan pripomenul, že sa hromadia vážne porušenia zmluvy, pričom rozdiel medzi sľubmi a ich realizáciou sa stáva "nepreklenuteľným". Poukázal na potrebu zastavenia šírenia jadrových zbraní v nepokojných regiónoch s tým, že šírenie nukleárneho palivového cyklu je neprijateľnou hrozbou, preto musí byť zaručené mierové využívanie jadrovej technológie. Existujúce jadrové arzenály podľa jeho slov predstavujú "skutočné nebezpečenstvo".
Annan vyzval 188 signatárov NPT na konferencii v ústredí OSN v New Yorku, aby akceptovali, že odzbrojenie, nešírenie jadrových zbraní i právo na mierové využívanie atómovej energie sú podstatnými otázkami, príliš dôležitými na to, aby "boli otrokom politiky minulosti".
Generálny tajomník apeloval na signatárov, aby podnikli kroky pre posilnenie 35-ročnej zmluvy. Jedným z nich je zníženie počtu jadrových hlavíc nukleárnymi veľmocami a protivníkmi z čias studenej vojny na stovky, nie tisíce.
Tieto kroky by podľa Annana značne znížili riziko použitia jadrových zbraní, avšak v konečnom dôsledku je jediným spôsobom zaručenia, že nebudú nikdy použité, svet bez takýchto zbraní.
Konferencia, ktorá potrvá do 27. mája, je päťročným hodnotením účinnosti NPT a pokroku pri jej plnení. V zmluve z roku 1970 sa 183 štátov zrieklo jadrových zbraní výmenou za prísľub nukleárneho odzbrojovania vtedajších piatich jadrových veľmoci - USA, Ruska, Británie, Francúzska a Číny.
Signatármi NPT nie sú tri ďalšie krajiny, ktoré majú atómovú výzbroj - Izrael, India a Pakistan. Severná Kórea, ktorá tento rok deklarovala, že taktiež vlastní jadrové zbrane, odstúpila od zmluvy v roku 2003.