Týmto ubezpečením sa do kampane pred júnovým referendom o ústave EÚ zapojil holandský minister pre európske otázky Atzo Nicolai.
V Holandsku sa referendum o ústave uskutoční 1. júna, len tri dni po ľudovom hlasovaní vo Francúzsku. Podľa nedávnych prieskumov chce väčšina Holanďanov hlasovať proti.
Kampaň odporcov ústavy je v Holandsku založená na obmedzení národnej suverenity, nesúhlase so spoločnou menou euro, obavách z prijatia Turecka do EÚ a hrozbe, ktorú údajne ústava znamená pre liberálne holandské zákony.
Je to naozaj jedna z najčastejších otázok: či to postihne naše špecifiká ako ľahké drogy, eutanáziu, potraty a iné oblasti. Všetkým môžem jednoznačne vysvetliť: Nebojte sa, uviedol minister Nicolai. Európska ústava podľa neho naopak veľmi jasne stanovuje, že uvedené oblasti sú národnými záležitosťami každej krajiny. To je veľmi dôležité, dodal minister pre európske otázky.
Hoci všetky hlavné politické sily sú v Holandsku za ústavu, obyvatelia sú však skeptickí. Podľa jedného z nedávnych prieskumov plánuje v referende proti ústave hlasovať 40 percent, za sa chce vysloviť 38 percent ľudí.
Holandsko chce referendum usporiadať, aj keby ústavu tri dni pred tým odmietli vo Francúzsku. Určite budeme mať referendum aj v prípade francúzskeho nie. Možno vtedy bude ešte dôležitejšie ukázať, že vieme, kde je náš záujem, a ten je v Európe, uzavrel Nicolai.
Európsku ústavu ratifikovalo zatiaľ šesť z 25 členských štátov únie. Veľké obavy vyvoláva referendum vo Francúzsku naplánované na 29. mája, hoci minulý týždeň po dlhom čase stúpenci ústavy predbehli v prieskumoch odporcov.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh