Berlín 2. mája (TASR) - Problémami týkajúcimi sa udeľovania víz nemeckým veľvyslanectvom v Kyjeve zaoberal sa dnes vyšetrovací výbor nemeckého parlamentu, ktorý v predpoludňajších hodinách začal zasadnutie vypočúvaním diplomatov.
Ako uviedol niekdajší nemecký veľvyslanec na Ukrajine Eberhard Heyken, uznesením ministerstva zahraničných vecí z marca 2000 o uvoľnení vízovej politiky sa preverovanie žiadateľov o víza značne zmiernilo. V ukrajinskej metropole sa vtedy rozšírilo, že na nemeckom veľvyslanectve je mimoriadne ľahké získať víza do Nemecka. Zatiaľ čo v prípade francúzskej a holandskej ambasády na Ukrajine sa počet zamietnutých žiadostí pohyboval okolo 25 percent, na veľvyslanectve Nemecka to boli od marca 2000 len menej ako dve percentá.
Po uvoľnení vízového režimu zo strany ministerstva zahraničných vecí čelilo nemecké veľvyslanectvo v Kyjeve náporu žiadateľov. Len v roku 2001 vydali v Kyjeve takmer 300.000 víz.
Šéf nemeckej diplomacie Joschka Fischer označil minulý týždeň počas vypočúvania pred vyšetrovacím výborom vtedajšie problémy veľvyslanectva v Kyjeve za "mimoriadny prípad".
Fischer síce pripustil chyby vo vízovej politike, no odstúpiť odmieta. Podľa jeho slov ho neskoro informovali, a preto aj neskoro zareagoval. Na adresu spornej liberalizácie vízového režimu uviedol, že bolo správne otvoriť hranice.
Opozícia mu jeho krok vyčíta, poukazujúc na rozsiahle zneužívanie víz, ku ktorému došlo v rokoch 2000-02 a ktoré vytváralo vhodné podmienky na čiernu prácu, obchod s bielym mäsom a nelegálne cestovanie do Nemecka. Opoziční predstavitelia tiež ministra kritizujú za to, že vzniknutú situáciu pridlho ignoroval.